İnsan Hakları

Fransız Devrimi’nin cumhuriyetçi ve demokrat dalgasının İngiliz parlamenter monarşi düzenini yıkmasından korkan Edmund Burke’ün 1789 devrimini itibarsızlaştırmak için yazdığı kitaba verilmiş güçlü bir yanıttır Paine’in İnsan Hakları.

“Paine’e göre özgür bir ülke, kişiler tarafından değil, doğal hakları garanti altına alan, bu anlamda adil olan yasalar tarafından yönetilmeli. Seçimle işbaşına gelme sistemi de, eğer sonunda iş başına gelen sınırsız yetki kullanacaksa, doğal hakları ihlal edecekse, fiiliyatta monarşidir, mutlakiyettir. Seçimle işbaşına gelen sınırsız egemenlik kullanacaksa aynı anlamda ve aynı derecede despotik bir yönetim kuruyor demektir.”
AYŞEN CANDAŞ


Thomas Paine, hem Amerikan Devrimi’ne hem Fransız Devrimi’ne katılmış, bunları desteklemiş, yazdığı broşürlerin ve kitapların her iki devrimin üzerinde büyük etkisi olmuş, Aydınlanma yüzyılının simgesel düşünür ve siyasetçilerinden biridir. Bu iki devrim de, Paine’in 1776’da yazdığı, Akıl Çağı broşüründeki fikirlerin somut izlerini taşır. Fransız Devrimi’nin cumhuriyetçi ve demokrat dalgasının İngiliz parlamenter monarşi düzenini yıkmasından korkan Edmund Burke’ün 1789 devrimini itibarsızlaştırmak için yazdığı kitaba verilmiş güçlü bir yanıttır Paine’in İnsan Hakları. Aynı zamanda günceldir. Çoğunlukçuluğa ve plebisite indirgenmiş, adalete, eşitliğe ve özgürlüklerin garantisine dair özü giderek yok edilen, içi boş bir demokrasi anlayışının yükseldiği günümüzde, İnsan Hakları’nda savunulan cumhuriyetçi ve demokrat ilkeler, eşit vatandaşlığı, müşterekleri, dayanışmayı savunanlar için önemli bir esin kaynağı olmaya devam ediyor.

1737’de Norfolk’da (Birleşik Krallık) doğdu. Önce ticaret yaptı. 1767’de Londra’da öğretmenliğe başladı. 1774’te Amerika’ya gitti ve Amerika’nın bağımsızlığını destekledi. Bu amaçla 1776’da Common Sense (Sağduyu) başlıklı broşürü yayımladı. Daha sonra Fransız Devrimi’ni savundu ve İnsan Hakları kitabını yayımladı. Fransa Ulusal Meclisi’ne seçildi. Fransa’da Terör Yönetimi tarafından tutuklandı. Hapiste Age of Raison’ı (Akıl Çağı) yazdı. Herkese asgari gelir hakkı, emekli maaşı hakkı gibi paylaşımcı önerileri savundu. Napoléon Bonaparte’ın iktidara gelmesinin ardından ABD’ye döndü ve 1809’da New York’ta vefat etti.

Kitabın Adı İnsan Hakları
Orijinal Adı Rights of Man
ISBN 9789750522291
Yayın No İletişim - 2500
Dizi Politika - 165
Alan Siyaset Felsefesi Klasikleri, Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa 312 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 256 gr
Perakende Satış Fiyatı 231,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2023 (1. baskı - Ağustos 2017)
Yazar Thomas Paine
Çeviren Mehmet Osman Dostel
Editör Ahmet İnsel
Önsöz Ayşen Candaş
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit