İncirlik Üssü
ABD’nin Üs Politikası ve Türkiye

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde Amerika, hemen tüm dünyada sempatiyle anılıyor; iyiliksever, koruyucu ve kurtarıcı bir imgeyle hatırlanıyordu. Farklı bölge ve ülkelerde, Amerikan askerî üsleri hızla kurulup yaygınlaştı. Amerika, büyük tehlike Sovyetler’e karşı küçük kardeşlerinin yanındaydı. Soğuk Savaş’la birlikte başkalaşan global siyaset dengesi, bu imgeyi aşamalı olarak değiştirdi.

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde Amerika, hemen tüm dünyada sempatiyle anılıyor; iyiliksever, koruyucu ve kurtarıcı bir imgeyle hatırlanıyordu. Farklı bölge ve ülkelerde, Amerikan askerî üsleri hızla kurulup yaygınlaştı. Amerika, büyük tehlike Sovyetler’e karşı küçük kardeşlerinin yanındaydı. Soğuk Savaş’la birlikte başkalaşan global siyaset dengesi, bu imgeyi aşamalı olarak değiştirdi. Denizaşırı Amerikan üslerinin çoğalması, altmışlı yıllardan itibaren yerel ve milliyetçi tepkiler yaratır oldu. Üslerin başlangıçta belli noktalardaki askerî kuvvetlere lojistik destek vermekten ve kuvvetlerin yeni bölgelere erişiminde yardımcı olmaktan başka bir rolleri olmadığı iddia ediliyordu. Sonraları aynı üslerin, özellikle anlaşmazlık hallerinde ve siyasi tansiyon yükseldiğinde ev sahibi hükümetlere yönelik baskı araçlarına dönüştüğü anlaşıldı. Amerikan üsleri siyasi tartışmaların merkezine taşındı, sol ve milliyetçi politikaların hedeflerine dönüştü. Vakti zamanında Demirel, “Türkiye’de üs yok, tesis var,” açıklamasını yaparken, tam da böylesi bir noktada konuşuyor, kendini savunmak zorunda kalıyordu.

İncirlik Üssü, Türkiye’deki Amerikan karşıtlığının, dış politika tartışmalarının kritik bir veçhesi olmuş ve açıkça ülkedeki Amerikan varlığıyla özdeşleşmiştir. Selin M. Bölme, İncirlik Üssü’nü anlatırken, değişen siyasi dönemleri, Türkiye tarihini ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD’nin inşa ettiği hegemonyayı irdeliyor. Titiz, sabırlı, mesafeli bir tutumla yanı başımızdaki Amerika’yı, Türk-Amerikan ilişkilerini tartışıyor. İddialı, iddiasının hakkını veren değerli bir çalışma.

Hacettepe Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1998'de mezun oldu. Aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde "Israel Foreign Policy Under Netanyahu (1996-1999)" başlıklı tezi ile yüksek lisansını 2001'de tamamladı. Doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde 2010 yılında bitirdi. 1999-2001 yıllan arasında Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsisli İsrail Hükümeti Araştırma Bursu ile Kudüs İbrani Üniversitesi'nde dil eğitimi aldı. Doktora araştırmaları kapsamında Sasakawa Vakfı Genç Liderler Bursu ile ABD Ulusal Arşivleri'nde çalışmalar yürüttü. 2005 yılından bu yana SETA'da araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Kitabın Adı İncirlik Üssü
Alt Başlık ABD’nin Üs Politikası ve Türkiye
ISBN 9789750509940
Yayın No İletişim - 1700
Dizi Araştırma-İnceleme - 284
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 430 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 349 gr
Perakende Satış Fiyatı 274,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2012
Yazar Selin M. Bölme
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Tayfun Mater, Ulaş Dayı
Dizin Ekrem Buğra Büte
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset