Palmira Brummett, İkinci Meşrutiyet Basınında İmge ve Emperyalizm, 1908-1911’de mizah dergilerinde yayımlanan karikatürlerden yola çıkarak Osmanlı zihniyet dünyasına ışık tutuyor. Bu dönem üzerine daha önce akademik çalışmalara konu olmamış kaynakları inceleme nesnesi olarak seçen yazar, okuması son derece keyifli bir kitap ortaya koymayı başardığı gibi, gerçekten yeni bir açıdan tarihe bakmamızı da sağlıyor.
Palmira Brummett, İkinci Meşrutiyet Basınında İmge ve Emperyalizm, 1908-1911’de mizah dergilerinde yayımlanan karikatürlerden yola çıkarak Osmanlı zihniyet dünyasına ışık tutuyor. Bu dönem üzerine daha önce akademik çalışmalara konu olmamış kaynakları inceleme nesnesi olarak seçen yazar, okuması son derece keyifli bir kitap ortaya koymayı başardığı gibi, gerçekten yeni bir açıdan tarihe bakmamızı da sağlıyor. Önce tarihsel arka planın ele alındığı kitapta, 1908 ihtilali ve İkinci Meşrutiyet dönemi karşılaştırmalı bir zemine yerleştiriliyor. Bu dönemin, özellikle 1908 ile 1911 arasındaki özgürlük ortamının basın için ne gibi fırsatlar yarattığı üzerinde durulan eserde, Fransız ve İran devrimlerinin nasıl bir “örnek” olarak değerlendirildiği inceleniyor. Yazarın, dönemin “ciddi” basınıyla da karşılaştırdığı mizah basını, son derece ilginç bir konu zenginliğiyle karşımıza çıkıyor: Hürriyet, istibdat, komik hükümdarlar; komik saldırgan olarak Avrupa; modernlik ile gerilik; Avrupa hegemonyasının eleştirisi; moda, ispirtizma, buz pateni; teknoloji, ulaşım; sokak köpekleri, kolera, kadınlar ve sokaklardaki “diğer tehlikeler”... Brummett, karikatürlerde işlenen bütün bu konuları, zihniyet ve söylemle ilgili çarpıcı bir analizle birleştiriyor. Gelenek ile modernlik, Doğu ile Batı, istibdat ile hürriyet, eski ile yeni gibi ikili karşıtlıklara dayanan bir zihniyet dünyasının mizahçıların gözünde nasıl billurlaştığını ayrıntılarıyla inceleyen yazar, belki de Türkiye’nin yakın tarihi üzerine son zamanlarda yazılmış en ilgi çekici kitabı bize sunuyor.

Tennessee Üniversitesi öğretim üyesidir. Doktora derecesini 1988´de Chicago Üniversitesi´nden alan yazarın ilk kitabı Ottoman Seapower and Levantine Diplomacy in the Age of Discovery 1993 yılında SUNY Press tarafından yayımlanmıştır.
Üst Başlık İkinci Meşrutiyet Basınında
Kitabın Adı İmge ve Emperyalizm
Alt Başlık 1908-1911
Orijinal Adı Image& Imperialism in the Ottoman Revolutionary Press
ISBN 9789750501272
Yayın No İletişim - 895
Dizi Araştırma-İnceleme - 145
Alan Tarih, Medya-İletişim
Sayfa 563 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 402 gr
Perakende Satış Fiyatı 31,02 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2003
Yazar Palmira Brummet
Çeviren Ayşen Anadol
Editör Tansel Güney
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Elçin Gen
Dizin M. Cemalettin Yılmaz
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset