Gizli Kulaklar Ülkesi

Telefon meselesi: Bugüne kadar çok “dinleme” oldu, operasyonlar devam etmekte ve her an herkes dinlenebilir... Gazeteci Faruk Bildirici’nin Gizli Kulaklar Ülkesi adlı çalışması, böyle orta boy bir cümlede özetlenebilir belki. Ama bu özete öyle ilginç vakalar, öyle şaşırtıcı bilgiler üzerinden ulaşılıyor ki, kitabın her sayfası ayrı bir anlam kazanıyor ve bu arada, açıkçası, insanın siniri bozulabiliyor. Kimi zaman dehşetten, hatta korkudan; kimi zaman da gülmekten.
Telefon meselesi: Bugüne kadar çok “dinleme” oldu, operasyonlar devam etmekte ve her an herkes dinlenebilir... Gazeteci Faruk Bildirici’nin Gizli Kulaklar Ülkesi adlı çalışması, böyle orta boy bir cümlede özetlenebilir belki. Ama bu özete öyle ilginç vakalar, öyle şaşırtıcı bilgiler üzerinden ulaşılıyor ki, kitabın her sayfası ayrı bir anlam kazanıyor ve bu arada, açıkçası, insanın siniri bozulabiliyor. Kimi zaman dehşetten, hatta korkudan; kimi zaman da gülmekten...
İnanması zor ama kökleri ta Abdülhamit dönemine kadar uzanan bir “uygulama” bu. Abdülhamit döneminden Susurluk dosyalarına ve ötesine çekilen hattın dinleyenler, dinletenler, dinlenenler listesinde kimler yok ki. Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Faruk Sükan, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, Turgut Özal, Kemal Horzum, Doğan Güreş, Mehmet Ağar, Alaattin Çakıcı, DEP’li milletvekilleri, sanatçılar, bürokratlar... Dinleme olayları kimi zaman bir darbenin kaderini etkiliyor, kimi zaman devletin üst kademelerini sarsıyor, kimi zaman bir gönül ilişkisini ortaya çıkarıyor. Ve Faruk Bildirici’nin araştırması yalnızca yerel vaka aktarımlarıyla sınırlı kalmıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki “gizli kulak” skandallarından “dinleme hukuku”na, dinleme teknolojisine uzanıyor; hatta meraklısı için bir dinleme teknolojisi kataloğu bile içeriyor.
Daha önce, yayın listemizdeki sayılarının artacağını duyurduğumuz gazeteci kitaplarının “hacimli” bir örneği, Gizli Kulaklar Ülkesi...
1956 yılında Gaziantep’te doğdu. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Okulu’nu bitirdi. Gazeteciliğe, Haziran 1980’de Cumhuriyet’te başladı. 12 Eylül döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı. Sabah gazetesinde, beş ay kadar süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992’de Hürriyet’e geçti. Hürriyet Ankara Büro Şefliği görevini yaklaşık beş yıl sürdürdü. Evli ve iki kız babası. Gizli Kulaklar Ülkesi ilk kitabı. Diğer kitapları şunlardır: Maskeli Leydi (Ümit Yayıncılık), Üniforma, Slogan, Biber (Ümit Yayıncılık), Kuzum Bülent (Doğan Kitapçılık), Silüetini Sevdiğimin Türkiyesi (Doğan Kitapçılık) ve Anıtkabir, Racon, Zambak (Doğan Kitapçılık).
Kitabın Adı Gizli Kulaklar Ülkesi
ISBN 9789754706468
Yayın No İletişim - 457
Dizi Bugünün Kitapları - 40
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 360 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 13,43 TL
Baskı 7. baskı - Ekim 2001 (1. baskı - Mart 1998)
Yazar Faruk Bildirici
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Enver Seyfi
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset