Genç Bir Kız

Türkiye’de önce Ayrılmak’la tanınan Dan Franck, Genç Bir Kız’da da kamerasını yine çağımızın kadın-erkek ilişkilerine yöneltiyor, kurguyu yine kamera hareketlerinin üzerine oturtuyor: Zamanda geri dönüşler, ileri gidişler, kesme-yapıştırmalar, sallantılı tren yolculukları... Luca ve Anna’nın “Leningrad ile Paris arasında kırılmış aşklarının hikayesi"...
Türkiye’de önce Ayrılmak’la tanınan Dan Franck, Genç Bir Kız’da da kamerasını yine çağımızın kadın-erkek ilişkilerine yöneltiyor, kurguyu yine kamera hareketlerinin üzerine oturtuyor: Zamanda geri dönüşler, ileri gidişler, kesme-yapıştırmalar, sallantılı tren yolculukları... Luca ve Anna’nın “Leningrad ile Paris arasında kırılmış aşklarının hikayesi”, Rusya-Avrupa ekseninde son otuz-kırk yıl içinde yaşananlardan da kesitler içeriyor.
1952 doğumlu bir yazar ve senarist. Les calendes grecques (Çıkmaz Ayın Son Çarşambası) adlı eseriyle İlk Roman Ödülü'nü kazandı. Öteki kitapları, Apolline, La dame du soir (Gecenin Kadını), Les adieux (Elveda), La séparation (Ayrılmak, İletişim Yayınları, Temmuz 1992), Le Petit Livre de l'orchestre et de ses instruments (Orkestra ve Enstrümanlarının Küçük Kitabı), Le cimetière des fous (Hayat Çizgisi, İletişim Yayınları, 1993). Ayrıca Jean Vautrin ile birlikte hazırladığı foto-röportajları içeren Les aventures de Boro (Boro’nun maceraları) adlı bir eseri var (1. Cilt: La Dame de Berlin - Berlinli kadın; 2. Cilt: Le temps des cerises - Kiraz zamanı). Ayrılmak kitabıyla Dan Franck 1991 Renaudot Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
Kitabın Adı Genç Bir Kız
Orijinal Adı Une jeune fille
ISBN 9789754704389
Yayın No İletişim - 322
Dizi Dünya Edebiyatı - 68
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 142 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 117 gr
Perakende Satış Fiyatı 13,43 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1995
Yazar Dan Franck
Çeviren Haydar Sayılı
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Düzelti Haydar Sayılı
Uygulama Hüsnü Abbas
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası