Orta Asya'da İslam Misyonerleri
Fethullah Gülen Okulları

Fethullah Gülen hareketi hangi amaçla Orta Asya ülkelerinde onlarca okul açıyor? Bunlar “Altın Nesil” yaratma ideali güden Nurcu misyonerlik okulları mı, yoksa Türkleştirme politikasının araçları mı? Avrupa Birliği yolundaki Türkiye, bir yandan da doksanlı yılların başından itibaren dağılan Türkdil eski Sovyet cumhuriyetleri arasında bir etkinlik stratejisi güdüyor.
Fethullah Gülen hareketi hangi amaçla Orta Asya ülkelerinde onlarca okul açıyor? Bunlar “Altın Nesil” yaratma ideali güden Nurcu misyonerlik okulları mı, yoksa Türkleştirme politikasının araçları mı?
Avrupa Birliği yolundaki Türkiye, bir yandan da doksanlı yılların başından itibaren dağılan Türkdil eski Sovyet cumhuriyetleri arasında bir etkinlik stratejisi güdüyor. Fethullah Gülen okulları, bu girişimin günümüzdeki en önemli taşıyıcısı. Bu okulların kuruluş amaçlarından biri, yıllar boyu Sovyetler Birliği’nin ateist propagandasında yaşayan Orta Asyalı halkları uzun vadede yeniden İslâmlaştırmak. Kısa vadede ise bu okullar, Türkleştirme politikasının en önemli unsurları.
Orta Asya’daki okullarıyla, yaşam tarzlarıyla, İslâmlaştırma misyonlarıyla Nurcu cemaati ve Fethullah Gülen kurumlarını, kendi anlam dünyaları içinde değerlendirmeye özen gösteren bu kitapta, Gülen hareketiyle ilgili somut ve nesnel bir değerlendirme bulacaksınız.
Orta Asya’da Türk misyonerleri konusunda siyaset bilimi doktorası yaptı. Fransız Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü’nde Kafkasya ve Karadeniz araştırmaları projesini yürütüyor.
Üst Başlık Orta Asya'da İslam Misyonerleri
Kitabın Adı Fethullah Gülen Okulları
Orijinal Adı Missionnaires de l'Islam en Asie centrale
ISBN 9789750503122
Yayın No İletişim - 1064
Dizi Bugünün Kitapları - 98
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 376 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 273 gr
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2005
Yazar Bayram Balcı
Editör Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ziya Osman Bangu
Çeviren Ali Berktay
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset