Erkek Hikayeleri

“Mars’ta hayat var mı?” türünden bir soru: Erkeklerin bir iç dünyası var mı? Anlatılacak, anlaşılacak bir yanı var mıdır erkeklerin, zaten apaçık görünenin ötesinde? Boyundurukları altında bir dünyada bile ancak ilâve boyunduruklar takınarak kendini koruyabilen bu canlı türünün acayipliklerine akıl sır erdirmek mümkün mü

 

“Mars’ta hayat var mı?” türünden bir soru: Erkeklerin bir iç dünyası var mı? Anlatılacak, anlaşılacak bir yanı var mıdır erkeklerin, zaten apaçık görünenin ötesinde?
Boyundurukları altında bir dünyada bile ancak ilâve boyunduruklar takınarak kendini koruyabilen bu canlı türünün acayipliklerine akıl sır erdirmek mümkün mü?
Ümit Kıvanç’ın Erkek Hikâyeleri, hem erkek hırtlığına, hem de o hırtlıktan istifa eden erkeklerin hazin durumuna dair. İlk bölüm, dünyanın hâkimi pozisyonundaki ‘normal’ erkeklerin, yine de dertli ve bazen âciz ruh haline dikiz atıyor. İkinci bölümdeyse, hükmetme anlamında erkekliği beceremeyenlerin gönül burkan yalnızlıklarına. Üçüncü bölümün meselesini ithafından anlayın: “Vicdan sahibi Yuppie’ler haline gelen eski arkadaşlara…”
Kadınlarla erkeklerin frekans farklılıklarından, bozuk frekanslardan etraflarına sinyaller gönderen ‘başka türlü’ insanların sessiz çırpınışlarına, komikten hüzünlüye seyrediyor Erkek Hikâyeleri. Gülersiniz. Ama yutkundurur da.
Üç bölümlü bir kitap. Erkeklerin dünyasına arka kapıdan giriş denemesi olan ve kitaba adını veren bölümde bir “takdim” ve dört hikaye, “Hatırlamalar”da iki hikaye var. Son bölümdeki tek hikaye, “vicdan sahibi yuppie’ler haline gelen eski arkadaşlara” ithafıyla sunuluyor.

1956’da İstanbul’da doğdu, haliyle birtakım okullarda okudu. Altın Kitaplar Yayınevi’nde, Milliyet yazıişleri, Cumhuriyet haber merkezi, İletişim Yayınları’nda, on beş günlük ve haftalık YeniGündem’de, Birikim’de çalıştı, Radikal, Radikal 2, Nokta, Taraf ve Birikim’de yazdı. Hikâye ve romanları İletişim’den yayımlandı. 1990’ların ortalarında belgesel filmler yapmaya başladı. Filmlerine gecetreni.net internet sitesinden ulaşılabiliyor. Duvar gazetesinde, P24 gazetecilik platformunda ve Riya Tabirleri adlı blogunda (http://riyatabirleri.blogspot.com/) güncel yazılar yazıyor.

Kitabın Adı Erkek Hikayeleri
ISBN 9789754700466
Yayın No İletişim - 105
Dizi Türkçe Edebiyat - 11
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 145 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 119 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 5. baskı - Kasım 2010 (1. baskı - Haziran 1990)
Yazar Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seçkin Oktay
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset