Cemiyet Kaçkını

Cemiyet Kaçkını edebiyatı hayatın ta kendisi olarak gören karakterlerin romanı…
Oğuz ile Kerim, bir Bursa baharında, Tuz Pazarı’nın hemen altındaki okunmuş kitap satılan tezgâhların önünde tanışmışlardı. Sait Faik’in Havuz Başı’sına önce uzanan Kerim olmuştu. Oğuz sonradan, asılı kalan elini ve Kerim’in hafifçe gülümseyişini hatırlayacak, talihin seçimini ta o zamandan kimin için yaptığını anlayacaktı.

Anayurt Oteli’nin Zebercet’i ile Tutunamayanlar’ın Selim’i arasında gezinen, okumuş yazmış, şehirli ve biraz da snop Oğuz… Edebiyat cemiyetine pek de yakışmayan, çirkin parmaklarıyla kitap sayfalarını karıştıran, fakat giderek Clark Gable çekiciliğini haiz olan Kerim… Biçimli ağzı, dudakları, gözleriyle Kuyucaklı Yusuf’un Muazzez’i gibi bir Makbule…

Kemal Selçuk, dost mu düşman mı oldukları belli olmayan iki yazar adayının bir kadın etrafında şekillenen ikircikli ilişkisini anlatıyor. Bursa’yı, yazma iştahını, yıllar süren bir öfkeyi, kaybetmeyi, unutamamayı resmediyor.

Cemiyet Kaçkını edebiyatı hayatın ta kendisi olarak gören karakterlerin romanı…

1971’de Bursa’da doğdu. Öyküleri 1991’den başlayarak Yenigün, Biçem, Yeni Biçem, Düşlem, Üçüncü Öyküler ve Adam Öykü dergilerinde yayımlandı. 1999’da Gönen Belediyesi’nin düzenlediği Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. 2002’de Ağaç Adamlar adlı öykü kitabı yayımlandı. Ay Aşkları, Hüznün Kantosu, Yeniyetmeler ve Başkaldırmadan Yaşamaksa Hayat adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlanan Selçuk’un, Kurşuni adlı romanı 2008 yılında Metis Yayınları’ndan çıktı. Cemiyet Kaçkını ise 2016’da İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitabın Adı Cemiyet Kaçkını
ISBN 9789750519819
Yayın No İletişim - 2323
Dizi Türkçe Edebiyat - 388
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 128 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 126 gr
Perakende Satış Fiyatı 24,50 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2016
Yazar Kemal Selçuk
Editör Levent Cantek
İllustrasyon Deniz Karagül
Yayına Hazırlayan Necdet Dümelli
Kapaktaki Görsel Deniz Karagül
Kapak Deniz Karagül
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Aybars Yanık
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit