Burada Manzara Harika

Neşe Cehiz, Burada Manzara Harika’da bir yolculuğu anlatıyor. Ama nasıl bir yolculuk? Hareket eden bir otobüsün tekerleri mi,
yoksa aklımızın kıvrımları mı? Şu havalanan bir uçak mı, yoksa ruhumuz mu kanatlanmış gidiyor? Peki, şu dalgalı sularda bata çıka ilerleyenler, neşeli ve heyecanlı gezginleri taşıyan gemiler değil de hayallerimiz olabilir mi? Tüm bu sorular yeni cevapları, her cevap da yeni bir soruyu yaratırken ortaya çıkan labirent de hayatın kendisi oluyor.

”Ne olacağım ben? Bundan sonra nasıl devam edeceğim? Yaşamım nasıl ilerleyecek? Aynı biçimde mi sürecek? Ya da sürecek mi? Neydim, ne olacağım? Kendi ülkemde öleyazmıştım. Nepal’de de yaşayamam? Yaşamak ne anlama geliyor? Yaşama taklidim ne zaman bitecek? Müstakbel geleceğim nerde? Nereye gitmeli? Kimi sevmeli? Neye bağlanmalı? Kendimi nasıl unutabilirim? İpsiz sapsız dolanarak yaşanabilir mi?“

Neşe Cehiz, Burada Manzara Harika’da bir yolculuğu anlatıyor. Ama nasıl bir yolculuk? Hareket eden bir otobüsün tekerleri mi, yoksa aklımızın kıvrımları mı? Şu havalanan bir uçak mı, yoksa ruhumuz mu kanatlanmış gidiyor? Peki, şu dalgalı sularda bata çıka ilerleyenler, neşeli ve heyecanlı gezginleri taşıyan gemiler değil de hayallerimiz olabilir mi? Tüm bu sorular yeni cevapları, her cevap da yeni bir soruyu yaratırken ortaya çıkan labirent de hayatın kendisi oluyor.

Belki gerçekten Nepal’de havai kıyafetlerle dolaşıyor, belki de evimizin salonunda ayaklarımızı uzatmış aylak aylak oturuyoruz… İşte harika olan manzara!

İlk kitabı Evlilik Cüzdanlarını Buruşturan Öyküler 1991 yılında Varlık Yayınları tarafından yayımlandı. Onu sırasıyla 413 Yaşadı mı (Varlık Yayınları, 1993, roman), Yalan Roman (Varlık Yayınları, 1995, roman), Fasulyeden Aşklar (Varlık Yayınları, 1996, öykü), Olmasa Senin de Adın (Varlık Yayınları, 1999, roman), Bakire Kızlar ve Ötekiler (İnkilap Kitabevi, 2003, öykü), Beni Odana Götür (İnkilap Kitabevi, 2004, öykü), Kanlıca’da Çılgın Aşk (İnkilap Kitabevi, 2005, öykü), Çukurda (Everest Yayınları, 2008, roman) ve Cüceler (Can Yayınları 2015, roman) izledi. Radyo oyunları seslendirildi. Televizyon dizilerinde senarist olarak çalıştı.

Kitabın Adı Burada Manzara Harika
ISBN 9789750533563
Yayın No İletişim - 3192
Dizi Türkçe Edebiyat - 564
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 131 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 127,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2022
Yazar Neşe Cehiz
Editör Emre Bayın
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Neşe Cehiz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Nebiye Çavuş
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit