Bir Başka Devrim
Türkiye Sol Hareketinde Arzu, İdeoloji, Politika (1960-1980)

Serhat Celâl Birdal, 1960-1980 arası Türkiye sol hareketini, Deleuze ve Guattari’nin genişlettiği Spinozacı arzu kavramının ışığında inceliyor.

“Ben 40-50 yaşlarında işçiler hatırlıyorum; ilişki kurduğumuz, propaganda yapmak için gittiğimiz zaman, o güne kadar hep gördüğü ve anlamadığı bir şeyi bu hareket içerisinde keşfettiği zaman nasıl bir neşeye, nasıl bir sevince büründüğünü gördüm… Bu atmosferi kuranın yalnızca öğrenci hareketinin etkileri, onun duyguları olabildiğini düşünmem olanaksız. Bütün Türkiye bir cümbüş yaşıyor gibiydi.”
Ertuğrul Kürkçü

Türkiye’de radikal sol hareketin 1960’ların ortalarından 1980’e uzanan hızlı ve büyük gelişme dönemi, elbette büyük kayıpların yanı sıra büyük siyasi iddialar, stratejiler, ideolojik arayışlar ve tartışmalarla bilinir. O kitlesel seferberliği yaratan, sadece rasyonel yönelimler, zihinsel tasarımlar, belirli talepler, çıkarlar veya mağduriyetler, acılar değildi, aynı zamanda arzulardı.
Akıl ve iradenin zıddı ya da onlardan kopuk bir “güç” olmayan, aksine onlarla iç içe hareket eden ve ettiren arzular…

Serhat Celâl Birdal, 1960-1980 arası Türkiye sol hareketini, Deleuze ve Guattari’nin genişlettiği Spinozacı arzu kavramının ışığında inceliyor. Özellikle ’68 kuşağı bağlamında romantize edilen “naif” manzaranın arkasındaki dinamiği görmemizi sağlayan bir ışık bu. Kısmen ideolojiye “kaydolan” fakat ondan taşan bir potansiyele işaret ediyor. Kitap, “Türkiye solunun arzu politikası” ile ilgili bir hatırlama ve muhasebe çağrısı aynı zamanda.

1984’te Trabzon’da doğdu. Lisans eğitimini Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden aldı. Siyaset felsefesi ve Türkiye solu üzerine çeşitli dergilerde makaleleri yayımlanan Birdal, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. ViraVerita e-dergi ve internet sitesinde editör ve yayın kurulu üyesidir.

Kitabın Adı Bir Başka Devrim
Alt Başlık Türkiye Sol Hareketinde Arzu, İdeoloji, Politika (1960-1980)
ISBN 9789750529955
Kapak 15-16 Haziran 1970 işçi eylemlerinden (Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği Arşivi)
Yayın No İletişim - 2938
Dizi Araştırma-İnceleme - 475
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 259 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 179,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2020
Yazar Serhat Celal Birdal
Editör Tanıl Bora, Melike Işık Durmaz
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Düzelti Ece Ziya
Dizin Ece Ziya
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit