Avrupa’nın Müslüman Komşuları
Türkiye, Bosna, Fas, Mısır

Elinizdeki kitapta Avrupa Parlamentosu’nun iki üyesi, Joost Lagendijk ve Jan Marinus Wiersma’nın Balkanlar’da, Türkiye’de, Mısır’da ve Fas’ta İslamcılık üzerine önemli siyasetçilerle yaptıkları görüşmeler canlı bir şekilde anlatılıyor.

Elinizdeki kitapta Avrupa Parlamentosu’nun iki üyesi, Joost Lagendijk ve Jan Marinus Wiersma’nın Balkanlar’da, Türkiye’de, Mısır’da ve Fas’ta İslamcılık üzerine önemli siyasetçilerle yaptıkları görüşmeler canlı bir şekilde anlatılıyor. Kitapta Avrupa’nın Müslüman komşularının baskıcı rejimlerden kurtulup demokratik düzene geçişleri için olası yollar tartışılıyor. Bu bölgede bir referans olarak demokratik Türkiye’nin öneminin altı çiziliyor. Ayrıca yazarlar AB’nin, Müslüman demokratlar da dahil olmak üzere bölgedeki tüm demokrat partilerle diyalog kurmasının önemine dikkat çekiyorlar. AB’nin İslamcı partilerle de iletişim kanallarını açık tutmasını ve dinî inanışlar temelinde yükselen toplumsal hareketleri görmezden gelmemesini tavsiye ediyorlar. Aksi takdirde AB’nin çifte standart uygulamış sayılacağını belirtiyorlar.
Bu kitap hem bu dört ülkedeki İslami hareketlerin dinamiklerini anlamak hem de AB ile bu ülkelerin ilişkilerinin geleceği üzerinde düşünmek için iyi bir olanak sağlıyor.
 

1951'de doğdu. Hollanda İşçi Partisi'nden 1994'ten bu yana Avrupa Parlementosu üyesidir. Parlementoda "Sosyalist Grup" başkan yardımcısıdır.
1957'de doğdu. Hollanda Sol Yeşiller Partisi'nden1998'den bu yana Avrupa Parlementosu üyesidir. Kendisi Türkiye-AB Karma Parlementosu Komisyonu eşbaşkanı ve Kosova raportörüdür.
Kitabın Adı Avrupa’nın Müslüman Komşuları
Alt Başlık Türkiye, Bosna, Fas, Mısır
Orijinal Adı Travels among Europe’s Muslim Neighbours The Quest for Democracy
ISBN 9789750506604
Yayın No İletişim - 1375
Dizi Bugünün Kitapları - 118
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 211 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 180 gr
Perakende Satış Fiyatı 17,13 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2009
Yazar Jan Marinus Wiersma, Joost Lagendijk
Çeviren Selim Önal
Editör Sulhiye Gültekingil
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset