Avrupa’da Milli Uyanış
Toplumsal Koşulların ve Toplulukların Karşılaştırmalı Analizi

Miroslav Hroch, Orta ve Kuzey Avrupa’da milliyetçiliğin nasıl geliştiğini betimleyerek başlıyor çalışmasına ama önemli bir farkla: kitleselleşmiş milli hareketin başlangıcından önceki milli ajitasyon dönemine özellikle yoğunlaşıyor.
Miroslav Hroch, Orta ve Kuzey Avrupa’da milliyetçiliğin nasıl geliştiğini betimleyerek başlıyor çalışmasına ama önemli bir farkla: kitleselleşmiş milli hareketin başlangıcından önceki milli ajitasyon dönemine özellikle yoğunlaşıyor. Çeşitli kıyaslamalar yaparak, benzerlik ve farklılıkları belirginleştiriyor. Millet-inşa sürecini evrelere bölerek pek çok bakımdan zihin açıcı cevap ve açılımlar içeren bir modelleme sunuyor. Milliyetçi entelektüellerin, aktivistlerin, yayınların, derneklerin tarihsel önemini, siyasi aktör olarak devamlılıklarını tartışıyor böylelikle. Milli kimliklerin inşasında öne çıkan grup ve sınıfların rollerini, etkinlik ölçülerini bu modelleme içinde ayrıca tasnif ediyor. Propagandanın ve milli ajitasyonun hangi şartlarda ve neden o zamanda kabul edilip, kitlesel bir hareket statüsüne ulaştığını anlatıyor. Öncü milliyetçi grupların nasıl ve ne biçimde dönüşüm geçirdiğini, farklı kültürel ve siyasi gelişmeler içinde irdeliyor, nicel verilere başvuruyor. Giderek artan sayıdaki insanın ortak bir kültür, mukadderat (ortak bir bellek), dil, toplumsal deneyim vb. bağlarla birarada duran eşit bir yurttaşlar grubuyla kendini özdeşleştirmesinin tarihsel panoramasını çiziyor bize.
Hroch, milliyetçilik yazınında çığır açmış kitabıyla Türkçede...

1932 doğumlu Çek tarihçi ve siyaset teorisyeni. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki milliyetçi yapı ve değişimlerle ilgili uluslararası itibar gören bir otoritedir.

Kitabın Adı Avrupa’da Milli Uyanış
Alt Başlık Toplumsal Koşulların ve Toplulukların Karşılaştırmalı Analizi
Orijinal Adı Social Preconditions of National Revival in Europe. A Comparative Analysis of the Social Composition of Patriotic Groups Among the Smaller European Nations
ISBN 9789750508431
Kapak Winsor McCay, "Social Conditions", 1910
Yayın No İletişim - 1554
Dizi Araştırma-İnceleme - 256
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 302 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 242 gr
Perakende Satış Fiyatı 72,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2011
Yazar Miroslav Hroch
Çeviren Ayşe Özdemir
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Ayten Koçal
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset