Avrupa'da Radikal Sağın Yükselişi

Haider, Le Pen, İtalyan neofaşistleri, “Kuzey Ligi”, Berlusconi, Neonaziler... “Oturmuş” ve “ılımlı” bilinen Batı ve Kuzey Avrupa’nın siyasal sistemleri, 1980’lerden beri “aşırı” sağ akımın hamleleriyle sarsılıyor. Bir yandan, eski marjinal sağ partilerden bazıları serpiliyor. Diğer yandan, sadece ‘kariyerleriyle’ değil söylemleriyle, yöntemleriyle de yeni olan partiler/hareketler çıkıyor.
Haider, Le Pen, İtalyan neofaşistleri, “Kuzey Ligi”, Berlusconi, Neonaziler... “Oturmuş” ve “ılımlı” bilinen Batı ve Kuzey Avrupa’nın siyasal sistemleri, 1980’lerden beri “aşırı” sağ akımın hamleleriyle sarsılıyor. Bir yandan, eski marjinal sağ partilerden bazıları serpiliyor. Diğer yandan, sadece ‘kariyerleriyle’ değil söylemleriyle, yöntemleriyle de yeni olan partiler/hareketler çıkıyor. Kimileri, iktidara aday olacak kadar palazlanabiliyor. Belki çok da güçlü ve kalıcı değil, bu radikal oluşumlar. Fakat “sokaktaki adamı” etkileyebiliyor, cürümlerinden fazla yer yakabiliyorlar! Belki en önemlisi, Batı Avrupa demokrasilerinin hassas noktalarını, kırılganlıklarını test ediyorlar.

Hasan Saim Vural’ın kitabı, on dört ülkede radikal sağ partilerin gelişimini inceliyor: Kökenleri, liderlikleri, ideolojileri, stratejileri, örgütlenmeleri, seçmen destekleri ve toplumsal tabanları... Global kapitalizm bağlamındaki modernleşme sürecinin doğurduğu sorunların bu hareketlere etkileri... Demokrasilerin, “siyasal katılımın”, siyasal partilerin/hareketlerin krizini çözümlemek için açılan bir pencere aynı zamanda elinizdeki kitap.
Hasan Saim Vural, 1976'da Niğde'de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Bu kitaba esas olan teziyle aynı üniversitenin siyaset bilimi programından yüksek lisans derecesi aldı. Halen aynı bölümde Anayasa ve Siyasal Kurumlar araştırma görevlisi.
Kitabın Adı Avrupa'da Radikal Sağın Yükselişi
ISBN 9789750503351
Yayın No İletişim - 1086
Dizi Araştırma-İnceleme - 183
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 272 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 201 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2005
Yazar Hasan Saim Vural
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Serap Yeğen
Dizin Hasan Deniz
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset