Antonio Gramsci
Bir Devrimcinin Yaşamı

Teorisyenliğiyle olduğu kadar siyasal duruşu ve mücadeleci yanıyla da en önemli Marksist düşünürlerden olan Antonio Gramsci’nin hayatını tüm yönleriyle ele alan bu kitap, Gramsci üzerine yapılmış en iyi çalışmalardan birisi.

Teorisyenliğiyle olduğu kadar siyasal duruşu ve mücadeleci yanıyla da en önemli Marksist düşünürlerden olan Antonio Gramsci’nin hayatını tüm yönleriyle ele alan bu kitap, Gramsci üzerine yapılmış en iyi çalışmalardan birisi. Faşist Mussolini İtalyası savcılarının “Bu beynin işlemesini yirmi yıl durdurmalıyız,” dedikleri, en verimli yıllarını hapishanelerde geçirmek zorunda kalan Gramsci’nin yaşamını yakınlarıyla yaptığı görüşmelerin yanı sıra, mektupları ve yazılarıyla işleyen Fiori, sadece bir hayatı anlatmakla kalmıyor dönemin zengin bir panoramasını da sunuyor. “Aklın kötümserliği, iradenin iyimserliği” düsturunu sahiplenmiş, en özgün ve düşünceleri hiç eskimeyen devrimciyi daha iyi kavramak için mutlaka okunması gereken bir eser. 

“Çocukların fotoğraflarını aldım, beni ne kadar sevindirdiğini tahmin edersin. Gerçekten gövdeleri ve bacakları olduğunu kendi gözlerimle görmek de çok sevindiriciydi, üç yıldır yalnızca başlarını gördüğüm için kanatsız meleklere dönüştüklerini düşünüp üzülmeye başlıyordum.”
Bu kitabın amacı da Gramsci’nin kendi portresini tamamlamak, zaten bildiğimiz “başına” –düşün adamı ve siyasal önder– “gövde ve bacaklar” eklemek. Yani çocukluktan olgunluğa, açlık, aşk ve yavaş ölüm günlerinde, “bütün” kişiliğini oluşturan insanî etkenleri göstermek. Kitap, yakın arkadaşlarının verdiği adla “Nino” Gramsci’nin portresidir.
GIUSEPPE FIORI

 1923’te Sardunya Adası’ndaki Silanus’ta doğdu. Hukuk eğitimini bitirdikten sonra gazetecilik yapmaya başladı, İtalyan Radyo Televizyon Kurumu RAI’nin Cagliari bürosunda görev aldı. Paese Sera gazetesinde müdürlük yaptıktan sonra sol kanattan (Sinistra Indipendente) senatör olarak üç dönem mecliste yer aldı. Geniş kültürel donanımıyla bilinen ve 2003 yılında Roma’da ölen Fiori’nin yazdığı çok sayıda kitap içinde özellikle politik biyografiler dikkat çekicidir.

Kitabın Adı Antonio Gramsci
Alt Başlık Bir Devrimcinin Yaşamı
Orijinal Adı Vita di Antonio Gramsci
ISBN 9789750506888
Yayın No İletişim - 1403
Dizi Biyografi - 8
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 359 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 290 gr
Perakende Satış Fiyatı 38,43 TL
Baskı 2. baskı - Ocak 2014 (1. baskı - Temmuz 2009)
Yazar Giuseppe Fiori
Çeviren Kudret Emiroğlu
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset