Anadolu Ağıtları

Ahmet Şükrü Esen, Türk halk edebiyatının ilk ve en önemli araştırmacılarından biridir. 30 yıl boyunca Anadolu'yu karış karış dolaştı, gereğinde sadece bir ağıtın izini sürmek için hapisanelere girip tutuklularla görüşerek, bilgiler, belgeler ve metinler derledi. Elinizdeki kitap bu metinlerden oluşuyor. Ağıtların kimi, belirli ozanların eseri; yaratıcılarını bilmiyoruz.
Ahmet Şükrü Esen, Türk halk edebiyatının ilk ve en önemli araştırmacılarından biridir. 30 yıl boyunca Anadolu'yu karış karış dolaştı, gereğinde sadece bir ağıtın izini sürmek için hapisanelere girip tutuklularla görüşerek, bilgiler, belgeler ve metinler derledi. Elinizdeki kitap bu metinlerden oluşuyor. Ağıtların kimi, belirli ozanların eseri; yaratıcılarını bilmiyoruz. Bazılarınınsa kim veya kimler tarafından "yakıldığı" bilinmiyor. Ağıtlar genellikle şaşırtıcı derecede gerçekçidir. Süslü, şatafatlı değildir. Anadolu köylüsünün her türlü çaresizliğinin, dertlerinin çeşitlenerek sayılıp dökülmesi, ağıtlara insanı şaşırtan bir konu zenginliği sağlamıştır. Ahmet Şükrü Esen'in yıllar boyunca sürdürdüğü derleme çalışmalarının sonuçları, 5480 metni kapsayan 27 defterlik bir arşiv oluşturuyor. Prof. Dr. Pertev Naili Boratav, Esen'in derlediği metinleri üç ayrı kaynak eserde topladı ve Anadolu Ağıtları, Anadolu Türküleri, Anadolu Destanları adlarıyla yayımlanmasını sağladı. Anadolu halk edebiyatı konusunda çok önemli bir kaynak oluşturan üçlemenin ilk kitabı Anadolu Ağıtları'nı, Prof. Boratav'ın önsözüyle sunuyoruz.
1893’te Antalya’nın ilçesi İbradı’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İbradı Rüştiyesi’nde tamamladıktan sonra Besni ilçesinde zabıt kâtibi olarak memuriyet hayatına başladı. Adliye teşkilatında çeşitli görevlerde bulunan Esen, 1943’te son görev yeri olan Adana Ağır Ceza Mahkemesi Reisliği sırasında Bilecik Milletvekili seçildi. TBMM’deki bu görevini ölüm tarihi olan 18 Ekim 1944’e kadar sürdürdü. Ahmet Şükrü Esen’in 30 yılını verdiği arşiv ve derleme çabaları sonucunda oluşturduğu değerli kütüphanesindeki belgeler, Prof. Dr. Pertev Naili Boratav tarafından yayına hazırlanarak, yazarın ölümünden sonra Anadolu Ağıtları, Anadolu Türküleri ve Anadolu Destanları adıyla Türkiye İş Bankası tarafından basıldı.
Kitabın Adı Anadolu Ağıtları
ISBN 9789754706154
Yayın No İletişim - 414
Dizi Araştırma-İnceleme - 63
Alan Tarih, Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 255 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 193 gr
Perakende Satış Fiyatı 17,59 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1997
Yazar Ahmet Şükrü Esen
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Yayına Hazırlayan Pertev Naili Boratav, Rémy Dor
Kapak Resmi Bedri Rahmi Eyüpoğlu
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası