Ahmet Hamdi Tanpınar | Bir Kültür, Bir İnsan

Elinizdeki bu eser, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli yazarlardan biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebî tadına doyum olmaz ders notları esas alınarak hazırlandı. Tanpınar’ın “katı çizgileri yumuşatan ve birleştiren, ruhları bir potada eritip şekillendiren konuşmaların sırları”nı içeren bu derslerinde neler yok ki...

Elinizdeki bu eser, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli yazarlardan biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebî tadına doyum olmaz ders notları esas alınarak hazırlandı. Tanpınar’ın “katı çizgileri yumuşatan ve birleştiren, ruhları bir potada eritip şekillendiren konuşmaların sırları”nı içeren bu derslerinde neler yok ki... Namık Kemal ve edebiyatımızda dönemler problemi, Ziya Paşa ve Tanzimat, edebiyatımızda nesirler meselesi, şiir ve nesir, roman meseleleri, Edebiyat-ı Cedide ve millî roman, Türkçüler ve romantizm, tiyatro: tür ve terminoloji... Kitabın en ayırt edici özelliği ise, Tanpınar’ın sanatçı yönünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermesi ve daha önceleri “sessizce geçiştirilen karşılaştırmalı edebiyatçılığı”nı gün ışığına çıkarması. Kitabı okuyup bitirdiğimizde, “öğretici”, “şair”, “münekkit”, “romancı”, “karşılaştırmalı edebiyatçı”... kısaca mükemmel bir sanatçı kimliği ile Ahmet Hamdi Tanpınar çıkıyor karşımıza. Ünlü yazarın derslerini dinlemiş, edebiyat sohbetlerinde yer almış, ölümüne dek yanında ve yakınında bulunmuş Turan Alptekin’in titiz bir çalışmayla kaleme aldığı bu kitap, kelimelerden bir âlem yaratma peşinde, çevresi ve geçmişi ile konuşan bir eşsiz insanın dünyasına, “şahsî masalı”na, kendi ifadesiyle söylersek, “fikrî hayatın eşiği olan tenkit” aracılığıyla girmek için bulunmaz ve önemli bir eser.

Turan Alptekin 1933 yılında doğdu. 1958’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. 1954 yılından başlayarak Tanpınar’ın yanında şiirin ve yazışın gizlerini öğrenmeye çalıştı; konuşmalarını dinledi; eserlerinin ve yazılarının yayımlarında yardımcı olma fırsatını buldu. 1975'te bu kitabın bir ilk biçimlenişi olan Bir Kültür, Bir İnsan; Ahmet Hamdi Tanpınar ve Edebiyatımıza Bakışlar'ı yayınladı. Çalışmaları arasında, Kompozisyon öğretimi ve Türk edebiyatı üzerine makale ve incelemeleri yanında, Türkoloji alanında, çevirileri de bulunmaktadır.
Kitabın Adı Ahmet Hamdi Tanpınar | Bir Kültür, Bir İnsan
ISBN 9789754708370
Yayın No İletişim - 682
Dizi Araştırma-İnceleme - 103
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 232 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 195 gr
Perakende Satış Fiyatı 49,00 TL
Baskı 5. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Ocak 2001)
Yazar Turan Alptekin
Editör Bahriye Çeri
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası