Fransız romanının dünya edebiyatına armağan ettiği “Yeni Roman” akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Nathalie Sarraute’un Yönelişler’i, ünlü yazarın bütün eserlerinin başına konabilecek bir “uvertür” niteliğindedir; daha sonra yazacağı ve öncülük ettiği bu yenilikçi akımın klasikleri arasında yerini alacak olan eserlerinin özünü, genel havasını, başlıca temalarını ve tekniğini müjdeler.
ansız romanının dünya edebiyatına armağan ettiği “Yeni Roman” akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Nathalie Sarraute’un Yönelişler’i, ünlü yazarın bütün eserlerinin başına konabilecek bir “uvertür” niteliğindedir; daha sonra yazacağı ve öncülük ettiği bu yenilikçi akımın klasikleri arasında yerini alacak olan eserlerinin özünü, genel havasını, başlıca temalarını ve tekniğini müjdeler. İlk romanı olan Yönelişler’i 1939’da yayımlayan Nathalie Sarraute 99 yıllık ömrüne romandan oyuna, denemeden eleştiriye yirminin üzerinde kitap sığdırdı; eserleri bütün dünyada 22 dile çevrildi. Yönelişler’i Mükerrem Akdeniz’in mükemmel çevirisiyle sunuyoruz.
Nathalie Sarraute 1900’de Rusya’da (İvanovo’da) doğdu. Edebiyata meraklı olan annesinin yayımlanmış romanları ve öyküleri vardır. Nathalie iki yaşındayken, babasıyla annesi ayrıldı ve sekiz yaşındayken, babasıyla birlikte Paris’e yerleşti (1910). Edebiyat, hukuk ve sosyoloji öğrenimi görmüştür. 1923’te Raymond Sarraute ile evlendi. Tropismes (Yönelişler, 1939; Bilgi Yayınları, 1967) Nathalie Sarraute’un ilk yapıtıdır ve tüm yapıtlarının bir ‘ouverture’ü gibi değerlendirilir, yazarın daha sonraki yapıtlarının özünü, genel havasını, başlıca temalarını ve tekniğini haber verir. Portrait d’un inconnu (Bilinmeyen Birinin Portresi, 1947) ve Martereau (1953; 1974) adlı yapıtlarının ardından, Yeni Roman’la ilgili görüşlerini içeren denemelerini L’Ere du Soupçon (Kuşku Çağı, 1956;Adam Yayınları, 1986) adı altında yayımladı. Le Planetarium’u (1959) izleyen Les Fruits d’Or (Altın Meyveler,1963)adlı romanıyla Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Ayrıca radyo oyunları da yazmış olan Sarraute’un Le Mensonge (Yalan, 1966) adlı oyunu İstanbul Radyosu’nda oynandı. Son yıllarda yayımlanmış yapıtları arasında, L’Usage de la parole (Sözün Kullanımı, 1980) ve Enfance (Çocukluk, 1983) sayılabilir. Nathalie Srraute 99 yaşında öldü.
Kitabın Adı Yönelişler
Orijinal Adı Tropismes
ISBN 9789754708585
Yayın No İletişim - 677
Dizi Dünya Edebiyatı - 149
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 139 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 110 gr
Baskı 1. baskı - Ocak 2001
Yazar Nathalie Sarraute
Çeviren Mükerrem Akdeniz
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Hasan Deniz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası