Yeniçağ İtalya'sında Müslüman Köleler

Avrupalı araştırmacılar, -yakın zamana kadar- Batı uygarlığının hiçbir olumsuz özelliği bulunmadığı iddiasını tekrarlamanın alışkanlığı ile, “talancı, soyguncu korsanların Akdeniz’de, yalnızca Cezayir, Tunus, Trablus ve Fas’tan çıktığını” ileri sürüyorlardı. Bu tezi çürütecek -‘özkaynaklarımıza’ dayanan sınırlı araştırmalar dışında- çok fazla sayıda ve yeterli yerli bilimsel çalışma da yok maalesef.
Avrupalı araştırmacılar, -yakın zamana kadar- Batı uygarlığının hiçbir olumsuz özelliği bulunmadığı iddiasını tekrarlamanın alışkanlığı ile, “talancı, soyguncu korsanların Akdeniz’de, yalnızca Cezayir, Tunus, Trablus ve Fas’tan çıktığını” ileri sürüyorlardı. Bu tezi çürütecek -‘özkaynaklarımıza’ dayanan sınırlı araştırmalar dışında- çok fazla sayıda ve yeterli yerli bilimsel çalışma da yok maalesef. Buna bir de, bazı çevreler tarafından imanla paylaşılan Oryantalistlere karşı güvensizlik hissiyatımız eklenince, bilgi eksiğimiz uçuruma dönüşür. Ordinaryüs Profesör Salvatore Bono, Batı dünyasında da çok az sorgulanmış bu tabuyu -şimdiye kadar erişilmemiş Vatikan gizli belgeleri de dahil- bütün Batı kaynaklarını inceleyerek yıkıyor. Bir yandan devlet tarafından örgütlenen ve desteklenen korsanlıkla (Osmanlı’nın Garp Ocakları gibi) bireysel soyguncu pirat’ların farkını ortaya koyarken; diğer yandan da Müslüman limanlarında sadece Hıristiyan kölelerin bulunduğu tezini çürüterek, 15-18. yüzyıllarda İtalya’da onbinlerce Müslüman kölenin kullanıldığını belgelere dayanarak ispatlıyor. Ünlü İtalyan tarihçi Salvatore Bono’nun titiz ve de ayrıntılı bir çalışmanın eseri olan bu kitabı, ortaya çıkardığı yeni belgelerle Türklerin Akdenizliliği meselesine yeni bir ufuk kazandırıyor.
1932'de Trablusgarp'ta doğdu. Perugia Üniversitesi Siyasal bilimler Fakültesi'nde Tarih ve Afrika- Asya Ülkeleri Kurumları Ordinaryüs Profesörü; SIHMED Başmanı; aynı zamanda gazeteci ve yazar.
Kitabın Adı Yeniçağ İtalya'sında Müslüman Köleler
Orijinal Adı Schiavi Musulmani Nell'italia Moderna
ISBN 9789750501609
Yayın No İletişim - 927
Dizi Tarih - 25
Alan Tarih
Sayfa 644 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 455 gr
Perakende Satış Fiyatı 5,56 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2003
Yazar Salvatore Bono
Çeviren Betül Parlak
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Resmi Giorgio Vassari
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset