Son on-yirmi yılda çehresi adım adım değişen “savaş” kavramını ele alan Herfried Münkler, kapsamlı analizinde klasik devlet savaşlarının ortadan kalkışının panoramasını ortaya koyuyor. “Yeni savaşlar”ı eski savaş biçimleriyle karşılaştırarak bunların karakteristik özelliklerini de netleştiriyor.

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kavram olan savaş, günümüzde bilindik anlamlarından iyice sıyrılmaya başlamış durumda artık. Savaşların gerçek tekelleri olan devletlerin yerine giderek devlet-benzeri aktörlerin, hatta kısmen özel aktörlerin –yerel savaş lordlarından gerilla gruplarına, dünya çapında faaliyet gösteren paralı askerlik şirketlerinden uluslararası terör ağlarına kadar– geçmesiyle, bir ekonomik faaliyet alanı haline de gelen savaşların yapısı değişime uğruyor. Son on-yirmi yılda çehresi adım adım değişen “savaş” kavramını ele alan Herfried Münkler, kapsamlı analizinde klasik devlet savaşlarının ortadan kalkışının panoramasını ortaya koyuyor. “Yeni savaşlar”ı eski savaş biçimleriyle karşılaştırarak bunların karakteristik özelliklerini de netleştiriyor. Devletin kontrolünden çıkan savaşların “özelleştirilmesi”, silah teknolojisindeki gelişim, savaşın asimetrikleşmesi, cephelerin ortadan kalkması, şiddet biçimlerinin “özerkleşmesi”, düzenli orduların yerini şiddet gruplarının almaya başlaması vb. gibi birçok konuyu değerlendiren Münkler, dünya üzerinden verdiği örneklerle sadece vahşetin değişen anatomisini değil, akan kanın arkasında dönen devasa ekonomiyi de gözler önüne seriyor.

1951 doğumlu. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde siyasetbilim profesörü ve Berlin-Brandenburg Bilimler Akademisi üyesi. Siyasi düşünce tarihi, –özellikle Makyavel uzmanlığı– ve savaş kuramı konusundaki önemli araştırmalarıyla tanınmıştır. Çalışmaları, alanlarında temel eserler olarak kabul edilmektedir. Diğer eserleri: Machiavelli (1982), Gewalt und Ordnung (Şiddet ve Düzen; 1993,Der neue Golfkrieg (Yeni Körfez Savaşı, 2003), Die Deutschen und Ihre Mythen (Almanlar ve Mitleri, 2008), İmparatorluklar (İletişim Yayınları, 2009).

Kitabın Adı Yeni Savaşlar
Orijinal Adı Die neuen Kriege
ISBN 9789750508035
Yayın No İletişim - 1513
Dizi Politika - 89
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 228 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 194 gr
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2010
Yazar Herfried Münkler
Çeviren Zehra Aksu Yılmazer
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Oben Üçke
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset