Yaşam Soruları

Yirmibirinci yüzyılda, liselerde felsefe öğretmenin hala bir anlamı var mı? Felsefenin liselerin müfredatına dahil edilmesinin nedeni, `tutucuların, geleneksel saygınlığından ötürü öve öve bitiremedikleri, salt geçmişe ilişkin bir şeyin` ayakta tutulması mı? Gençler, daha doğrusu yeniyetmeler, hatta çocuklar, o yaşta onlara saçma sapan görünmesi gereken bir şeyden açık seçik bir anlam çıkarabilirler mi?
Yirmibirinci yüzyılda, liselerde felsefe öğretmenin hala bir anlamı var mı? Felsefenin liselerin müfredatına dahil edilmesinin nedeni, `tutucuların, geleneksel saygınlığından ötürü öve öve bitiremedikleri, salt geçmişe ilişkin bir şeyin` ayakta tutulması mı? Gençler, daha doğrusu yeniyetmeler, hatta çocuklar, o yaşta onlara saçma sapan görünmesi gereken bir şeyden açık seçik bir anlam çıkarabilirler mi? Birkaç bilgiççe formül ezberleseler, sonra da bunları papağan gibi yineleseler daha rahat etmezler mi? Felsefe belki çok az insanı, felsefeye yeteneği olan bir avuç kişiyi ilgilendiriyor, bu tür kimseler de felsefeyi keşfetmeye nasıl olsa ille de herkese öğretmenin yararı nedir? Liselerin günümüzdeki ders programlarının çok yüklü olduğu göz önüne alınırsa, bu bir zaman yitimi, tuhaf, gerici bir tutum sayılmaz mı? Felsefe, öğreniminin ilk yıllarında insana hoşça vakit geçirten, bir yandan da kişisel gelişimine yardımcı olan bir eğlence, ama kesinlikle yetişkinlere uygun olmayan, `çocuk işi` bir şey midir? Felsefe öğretmeni Fernando Savater, yine lise çağındaki gençlere yönelik bu üçüncü kitabında, felsefe düşmanlarının yukarıda yer alan savlarına son derece çarpıcı yanıtlar getiriyor, gücün yüceltildiği, başarıya giden her yolun mübah görüldüğü bir çağda, bizlere Sokrates´in `haksızlığa uğramanın, haksızlığa yol açmaktan daha iyi olduğu` görüşünü hatırlatıyor.

1947 yılında doğdu. Madrid Üniversitesi’nde felsefe profesörüdür. İspanya ve İtalya’da bazı gazetelere yazılar yazan Fernando Savater’in Oğluma Ahlâk Üstüne Öğütler (İletişim, 1990) ve Gençlerle Politika Üzerine (İletişim, 1992) başlıklı kitapları Avrupa’da satış rekorları kırmıştır. Yazarın diğer kitapları: Ensayo sobre Cioran (1974), Panfleto contra el Todo (1978), Caronte aguarda (1981), La tarea del héroe (1981), Invitación a la ética (1982), La infancia recuperada (1983), Sobre vivir (1983), Las razones del antimilitarismo y otras razones (1984), El contenido de la felicidad (1986), Ética como amor propio (1988), Sin contemplaciones (1993), Despierta y lee (1998), Yaşam Sorunları (1999, İletişim Yayınları, 2001), Nietzche’nin İdeası (2000; İletişim Yayınları, 2008), Perdonen las molestias (2001), El Gran Laberinto (2005).

Kitabın Adı Yaşam Soruları
Orijinal Adı Las preguntas de la vida
ISBN 9789754708882
Yayın No İletişim - 706
Dizi Bugünün Kitapları - 67
Alan Felsefe
Sayfa 301 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 224 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,26 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2001
Yazar Fernando Savater
Editör Osman Yener
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Çeviren Şadan Karadeniz
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset