Çağdaş İtalyan edebiyatının önemli yazarı Gina Lagorio’nun Türkçe ile ilk buluşması... Ölmekte olan adamla ona yardım eden kadın arasındaki sessiz diyalog; ölüm ile aşk arasından yaşam ile ölüm arasına “sarkan” ve “parçalayan” bağ... Derken, en son, en büyük riziko: Alışılagelmiş yalanları reddederek, duyguların üzerini ufalanıncaya dek kazıyarak girişilen bir deney: yanlış hesap!
Çağdaş İtalyan edebiyatının önemli yazarı Gina Lagorio’nun Türkçe ile ilk buluşması... Ölmekte olan adamla ona yardım eden kadın arasındaki sessiz diyalog; ölüm ile aşk arasından yaşam ile ölüm arasına “sarkan” ve “parçalayan” bağ... Derken, en son, en büyük riziko: Alışılagelmiş yalanları reddederek, duyguların üzerini ufalanıncaya dek kazıyarak girişilen bir deney: yanlış hesap! “...‘Mantık acımasızdır’ dediğimi hala duyar gibiyim, ‘hem sonra tam da çılgınlar değil midir dünyanın mayası’...”
İtalya’nın Bra kentinde doğdu. Piemonte kökenli olan yazar, yazmaya çok genç yaşlarda başladı. İlk kitabı Le Novelle di Simonetta’dır (Simonetta’nın Öyküsü, 1960). Uzun yıllar Ligurio’da, sonra Milano’da yaşadı ve çalıştı, Bağımsız Sol’dan milletvekili seçildi. Eserleri arasında La spiaggia del lupo (Kurt Plajı, 1977), Fuori scena (Sahne Dışı, 1979), Golfo del Paradiso (Cennet Körfezi, 1987), Tra le mura stellate (Yıldızlı Duvarlar Arasında, 1991), Il Silenzio (Sessizlik, 1993) ve Approssimato per difetto (Yanlış Hesap, 1981) sayılabilir. Tiyatro (Raccontami quello di Flic - Bana Aynasız’ını Söyle) ve deneme alanında ürünleri de (Russia oltre l’URSS - SSCB’nin Dışında Rusya) vardır.
Kitabın Adı Yanlış Hesap
Orijinal Adı Approssimato per difetto
ISBN 9789754704648
Yayın No İletişim - 314
Dizi Dünya Edebiyatı - 66
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 208 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 177 gr
Baskı 1. baskı - Aralık 1994
Yazar Gina Lagorio
Çeviren Süheyla Öncel
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Selahattin Duman
Kapak Resmi Georgia O'Keefe
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası