Tek Meyve Portakal Değildir

Jeanette Winterson’un Whitbread ödüllü ilk kitabı, ülkemizde haklı bir ün ve sadık bir okuyucu kitlesi kazanan yazarın hayranlarını memnun edecek bir özelliğe sahip; Winterson bu kitabında fantastik bir kurguyla kendi yaşamından kesitler veriyor.
Jeanette Winterson’un Whitbread ödüllü ilk kitabı, ülkemizde haklı bir ün ve sadık bir okuyucu kitlesi kazanan yazarın hayranlarını memnun edecek bir özelliğe sahip; Winterson bu kitabında fantastik bir kurguyla kendi yaşamından kesitler veriyor. Tek Meyve Portakal Değildir, bağnaz ve militan bir dindarlık anlayışına sahip bir anne, pasif bir baba ve önceleri annesinin cemaatinin sadık bir üyesiyken, sonradan aykırı eğilimleri nedeniyle gözden düşen bir kız çocuğunun öyküsü. Winterson kitabın sonlarına doğru, Avrupa’da ortaya çıkan son mit olan ve psikiyatristlerce Avrupa’nın ortak bilinçdışını yansıttığı ileri sürülen ünlü Parsifal efsanesini kendine özgü bir yorumla öyküye yerleştirmiş. Anne-kız ilişkisinden yola çıkıp birey-toplum ilişkilerine uzanan, mizahi ve bir anlatımla ve “şeytani” bir zekâyla genel-geçer kuralları sorgulayan bir ilk kitap.

1959’da İngiltere’nin Lancashire kentinde doğdu. Halen Londra’da yaşamakta ve hayatını yazarlıkla kazanmaktadır. İlk romanı Oranges Are Not The Only Fruit büyük başarı kazanmış ve sinemaya uyarlanmıştır. Öteki kitapları arasında Written On The Body, Boating For Beginners, Sexing The Cherry (Vişnenin Cinsiyeti, İletişim 1994) ve Art and Lies sayılabilir. The Passion (Tutku), 1987 John Llewellyn Rhys ödülünü kazanmıştır.
Kitabın Adı Tek Meyve Portakal Değildir
Orijinal Adı Oranges are not The Only Fruit
ISBN 9789754708103
Yayın No İletişim - 630
Dizi Dünya Edebiyatı - 134
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 192 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 146 gr
Perakende Satış Fiyatı 14,81 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2000 (1. baskı - Haziran 2000)
Yazar Jeanette Winterson
Çeviren Sevin Okyay
Editör Osman Yener
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ziya Osman Bangu
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası