İngiltere tarihinin en kanlı dönemlerinden biri: Sekiz yıl süren bir iç savaş, Cromwell öncülüğünde yobazların şiddet dolu ayaklanması, ayaklanmanın daha beter bir şiddetle bastırılması, ardından veba salgını, Londra’yı yerle bir eden büyük yangın.
İngiltere tarihinin en kanlı dönemlerinden biri: Sekiz yıl süren bir iç savaş, Cromwell öncülüğünde yobazların şiddet dolu ayaklanması, ayaklanmanın daha beter bir şiddetle bastırılması, ardından veba salgını, Londra’yı yerle bir eden büyük yangın... Jeanette Winterson, bu ürkütücü süreci daha ürkünç kılarak ama mizahî bir anlatımın tonlarıyla da renklendirerek -inanması zor belki- bir sevgi öyküsü çıkarıyor ortaya.
1959’da İngiltere’nin Lancashire kentinde doğdu. Halen Londra’da yaşamakta ve hayatını yazarlıkla kazanmaktadır. İlk romanı Oranges Are Not The Only Fruit büyük başarı kazanmış ve sinemaya uyarlanmıştır. Öteki kitapları arasında Written On The Body, Boating For Beginners, Sexing The Cherry (Vişnenin Cinsiyeti, İletişim 1994) ve Art and Lies sayılabilir. The Passion (Tutku), 1987 John Llewellyn Rhys ödülünü kazanmıştır.
Kitabın Adı Vişnenin Cinsiyeti
Orijinal Adı Sexing the Cherry
ISBN 9789754704853
Yayın No İletişim - 345
Dizi Dünya Edebiyatı - 72
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 176 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 135 gr
Baskı 3. baskı - Aralık 2000 (1. baskı - Ocak 1995)
Yazar Jeanette Winterson
Çeviren Pınar Kür
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Haydar Sayılı, Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası