Tebaadan Vatandaşa
Kıbrıs'ta Modernite ve Milliyetçilik

Kıbrıs genellikle bir adanın taşıyabileceğinden daha büyük siyasal yüklerin ve çatışmaların ortasında kalmıştır. Bu noktada öne çıkan adanın kendisi değil, ada üzerindeki iki halkın asıl temsilcileri sayılan iki ulus-devlet ve onların uluslararası muhataplarıdır. Rebecca Bryant, Tebaadan Vatandaşa’da bu algı düzeyinin ötesine geçiyor. Adanın tarihini antropolojik bir gözle yalnızca ada üzerindeki iki cemaatin tarihiyle okumayı öğreniyor.
Kıbrıs genellikle bir adanın taşıyabileceğinden daha büyük siyasal yüklerin ve çatışmaların ortasında kalmıştır. Bu noktada öne çıkan adanın kendisi değil, ada üzerindeki iki halkın asıl temsilcileri sayılan iki ulus-devlet ve onların uluslararası muhataplarıdır. Rebecca Bryant, Tebaadan Vatandaşa’da bu algı düzeyinin ötesine geçiyor. Adanın tarihini antropolojik bir gözle yalnızca ada üzerindeki iki cemaatin tarihiyle okumayı öneriyor. Bu iki cemaatin kendi aralarındaki ilişkileri, ada bölünmeden önce ve yüzyıllara yayılan birliktelik, farklılık ve çatışmaları, İngiliz sömürge döneminde yaşananları yeni baştan düşünmeye çağırıyor. Bu süreçlerde ortaya çıkan deneyim, imkân ve kategorileri ele alırken buralarda yitirilen ihtimal ve umutları da hesaba katıyor. Yalnızca bir güzelleme ya da tarihe gömülen motiflere hayıflanarak değil, gerçekçi ve umutlu bir dille anlatılan 19. yüzyıldan günümüze modern Kıbrıs tarihi...

1967’de doğdu. Halen Utrecht Üniversitesi’nde Kültürel Antropoloji Profesörü olarak çalışıyor ve London School of Economics’in Avrupa Enstitüsü’nde de araştırmalar yapmaya devam ediyor. Chicago Üniversitesi’nde antropoloji doktorası yapan siyaset ve hukuk antropolog Bryant’ın araştırma alanı daha çok Kıbrıs ve Türkiye’deki etnik çatışmalar ve yerinden edilme; sınır uygulamaları; çatışma sonrası yakınlaşmalar ve adanın iki tarafında devam eden egemenlik iddiaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi, ABD’de Cornell ve George Mason Üniversitesi, İngiltere’deki London School of Economics’in yanında Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kıbrıs Kampüsü’nde ders verdi. Yayımlanmış kitapları: Tebaadan Vatandaşa: Kıbrıs’ta Modernite ve Milliyetçilik (İletişim, 2007); The Past in Pieces: Belonging in the New Cyprus (University of Pennsylvania Press, 2010) ve The Anthropology of the Future (Cambridge, 2019).

Kitabın Adı Tebaadan Vatandaşa
Alt Başlık Kıbrıs'ta Modernite ve Milliyetçilik
ISBN 9789750505423
Yayın No İletişim - 1268
Dizi Araştırma-İnceleme - 218
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 336 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 277 gr
Perakende Satış Fiyatı 22,96 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2007
Yazar Rebecca Bryant
Çeviren Seyhan Özmenek
Editör Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Ceren Kınık, Belce Ünüvar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset