Bölünmüş Kıbrıs (1964-2005)
Taksim!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tarihsel çatışmanın etkileri, 1960’tan beri bağımsız bir ada olan Kıbrıs’ta daima hissedildi. Her iki ülkenin milliyetçi akımları zamanla, Kıbrıs halkları arasında saldırganlığın tırmanmasına yol açtı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tarihsel çatışmanın etkileri, 1960’tan beri bağımsız bir ada olan Kıbrıs’ta daima hissedildi. Her iki ülkenin milliyetçi akımları zamanla, Kıbrıs halkları arasında saldırganlığın tırmanmasına yol açtı. Müslüman ve Ortodoks Hıristiyan cemaatlerin ayrışmasının ardından başlayan çatışmaların yatıştırılması, ancak Yunanistan’ın ve ardından Türkiye’nin askerî müdahaleleriyle mümkün oldu. Çatışmaların sona erdirilmesi bir çözüm getirmeyince, 1974’te imzalanan Taksim anlaşmasıyla Ada ikiye bölündü. Bu bölünmenin bedeli ağır oldu: Kıbrıs halkının yaklaşık üçte biri zorunlu göç yaşadı ve adanın toplumsal dokusu büyük tahribata uğradı.
Etienne Copeaux ve Claire Mauss-Copeaux çiftinin elinizdeki çalışması, Kıbrıs Türk Cemaati arasında on yıl boyunca yapılan bir araştırmadan yola çıkarak hem bu ayrışmanın yarattığı mutsuzluğu hem de ortak bir anıyı yeniden inşa etmek isteyenlerin kaygı ve umutlarını yansıtıyor; Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini de etkileyen bitmek bilmez “Kıbrıs sorunu”na yeni bir bakış getiriyor. “1995’ten bu yana Kuzey Kıbrıs’ı bıkıp usanmadan dolaştık,” diyor yazarlar: “Tuhaf yolculuklardı bunlar. Bir tatil ve deniz beldesi olarak nam salmış bu adada, yollar boyunca Türk ordusunun kampları birbirini izliyordu. Yasak bölgeler kıyıları olduğu kadar art-ülkeyi de sarmıştı ve köy ziyaretleri karşınıza kaçınılmaz olarak tahrip olmuş kiliseleri ve mezarlıkları çıkarıyordu. Buradaki insanlar hâlâ savaş halinde yaşıyor gibiydiler, şiddetin izlerini silmiyor, gizlemiyorlardı. Kimse bundan söz etmese bile, savaş orada, yanlarında, yanımızdaydı. Bu havanın dışına çıkmak olanaksızdı.”

Tarihçi. Çatışmaların bireysel ve toplu bellekte anımsanması konusunda çalışmaktadır. 1955-1962 arası Cezayir’de savaşmış Fransız askerlerini ele alan bir doktora tezi var. Aynı şekilde Kıbrıs çatışmasına da eğiliyor. Eserleri: Appelés en Algérie. La parole confisquée, 1955-1963, Paris, Hachette-Littératures, 1998; A travers le viseur. Les photographies des appelés en Algérie, 1955-1962, Lyon, Aedelsa, 2003. Şu anda hazırlamakta olduğu eser ise Le 20 août 1955. Une étude des représentations des débuts de la guerre d’Algérie. CNRS’te (Fransa Ulusal Araştırma Merkezi) araştırma görevlisi.

Doktorasını tarihsel coğrafya dalında yaptı. Pedagojik alanda ve tarih öğretimi konusunda deneyin sahibi olan yazar, 1995’ten 2002’ye kadar IFEA’da (Institut Français d’Etudes Anatoliennes) araştırmacı olarak görev yaptı. Doktora tezi De l’Adriatique à la mer de Chine: les représentations turques du monde turc d’après les manuels scolaires d’histoire 1931-1991. Tezinin Türk tarihî haritacılığını ele alan bir başka kısmı da CNRS tarafından Une Vision turque du monde à travers les cartes, 1931-1993, adıyla yayımlandı. Şu anda da 20. yüzyıl sonu Türkiye’sinin tarihî antropolojisiyle ilgili bir eser hazırlamakta. İletişim’den çıkan diğer kitabı: Türk Tarih Tezinden Türk-İslam Sentezine. CNRS’te (Fransa Ulusal Araştırma Merkezi) araştırma görevlisi.
Üst Başlık Bölünmüş Kıbrıs (1964-2005)
Kitabın Adı Taksim!
Orijinal Adı Taksim! Chypre divisée, 1964-2005
ISBN 9789750506864
Yayın No İletişim - 1401
Dizi Araştırma-İnceleme - 235
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 310 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 253 gr
Perakende Satış Fiyatı 24,54 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2009
Yazar Claire Mauss-Copeaux, Étienne Copeaux
Çeviren Ali Berktay
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ziya Osman Bangu
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset