Baba ölmüştür. Anne gözyaşları içindedir, kız şaşkın, oğul altüst. Baba tamamen doğal bir ölümle dünyaya veda etmiştir. Ama yolcumuz, yani bay yargıç da yargıçtır. Ve ne pahasına olursa olsun yargıçlığını ifa edecektir. Doğal ölüm de ne demekmiş?
Baba ölmüştür. Anne gözyaşları içindedir, kız şaşkın, oğul altüst. Baba tamamen doğal bir ölümle dünyaya veda etmiştir. Ama yolcumuz, yani bay yargıç da yargıçtır. Ve ne pahasına olursa olsun yargıçlığını ifa edecektir. Doğal ölüm de ne demekmiş? Taammüden Cinayet, kurumları birbirine katan, tersyüz, altüst, alabora, tepetaklak eden bir yazarın elinden çıkma nefis bir metin.
Çağdaş edebiyatın hiç bir kalıba sığdırılamayacak önemli yazarlarındandır. Polonya kökenli Gombrowicz ilk yazı denemelerini ülkesinde yaptıktan sonra 1939'ta gönülsüz sürgünle Arjantin'e gitti ve orada yirmibeş yıl yaşadı. Sonra Avrupa'ya geri dönen Gombrowicz'in eseri yıllar sonra ilk olarak Fransa'da hak ettiği ilgiyle karşılandı. Yvonne, Operet, Evlilik gibi oyunlarında, Ferdydurke, Kozmos, Pornografi gibi romanlarında put yıkıcı bir tavır, kara bir alay ve karamsarlığı neredeyse ahlakı bir anlayış olarak benimseyen kimliğiyle karşımıza çıkan Gombrowicz, "Gerçek insan acı çekendir," diyen, sonra da "Kendi ben'inizi bulmak istiyorsanız dişçinize gidin diye ekleyen yazardır," Fransa'da Vence'da öldü.
Kitabın Adı Taamüden Cinayet
ISBN 9789754703689
Yayın No İletişim - 264
Dizi Dünya Edebiyatı - 52
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 68 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Ekim 1993
Yazar Witold Gombrowicz
Çeviren Münir H. Göle
Yayına Hazırlayan Ayşen Gür
Düzelti Ahmet Abbas
Kapak Resmi Rene Magritte
Uygulama Filiz Burhan
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası