Düşünürken, düşündüğünü de düşünen insanı, varoluşuna eş bir bilinçlilik akışı içinde, çeşitli veçheleriyle göstermeye çalışmak Beckett’in adetidir. Son Band’ın kahramanı Krapp’ı yıllar önce doldurduğu teyp bantlarıyla ‘söyleşirken’ izliyoruz. Radyo Skeci ise, radyonun içinde küçük insanlar olduğuna inananlara göre bir el alıştırması.
Düşünürken, düşündüğünü de düşünen insanı, varoluşuna eş bir bilinçlilik akışı içinde, çeşitli veçheleriyle göstermeye çalışmak Beckett’in adetidir. Son Band’ın kahramanı Krapp’ı yıllar önce doldurduğu teyp bantlarıyla ‘söyleşirken’ izliyoruz. Radyo Skeci ise, radyonun içinde küçük insanlar olduğuna inananlara göre bir el alıştırması. Medyasıyla bütünleşen bir metin.

13 Nisan 1906'da İrlanda'da doğdu. Dublin'de eğitim gördü. Paris'te James Joyce ile tanıştı ve ondan etkilendi. Çokuluslu, çok dilli bir yazar olan Beckett yazmaya Joyce ve Proust üzerine denemelerle başladı. Murphy (1938), Molloy (1951), Malone Ölüyor (1956), Adlandırılamayan (1958) gibi metinleriyle tanındı. Birçok eseri gibi önce Fransızca, iki yıl sonra İngilizce yazdığı "Godot'yu Beklerken" 1952'de Paris'te sahnelendi ve Beckett'i modern tiyatronun en önemli isimlerinden biri yaptı. Beckett, 20. yüzyıl tiyatrosunu derinden sarsmış, dönüştürmüş bir yazardır.

Kitabın Adı Son Band / Radyo Skeci
ISBN 9789754703610
Yayın No İletişim - 260
Dizi Dünya Edebiyatı - 51
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 48 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Eylül 1993
Yazar Samuel Beckett
Çeviren Fatih Özgüven, Ahmet Soysal
Kapak Ümit Kıvanç
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası