Uluslararası bilgisayar dünyasının iki saygın otoritesinin kaleme aldığı bu kitap, günlük hayatımızın vazgeçilmez “aygıtı”nın yarattığı yeraltı dünyasını anlatıyor. Hacker’lar... phreaker’lar... virüs yazarları... Bilgisayar aleminin bu yeni bitirimleri, bedava telefon kullanımı gibi “masum” suçları işlemeyi çoktandır terk ettiler. Bugün CIA’den Pentagon’a NASA’dan NATO’ya dünyanın en güvenilir bilgisayar sistemlerine rahatlıkla girebiliyorlar.
Uluslararası bilgisayar dünyasının iki saygın otoritesinin kaleme aldığı bu kitap, günlük hayatımızın vazgeçilmez “aygıtı”nın yarattığı yeraltı dünyasını anlatıyor. Hacker’lar... phreaker’lar... virüs yazarları... Bilgisayar aleminin bu yeni bitirimleri, bedava telefon kullanımı gibi “masum” suçları işlemeyi çoktandır terk ettiler. Bugün CIA’den Pentagon’a NASA’dan NATO’ya dünyanın en güvenilir bilgisayar sistemlerine rahatlıkla girebiliyorlar. Amerika ve İngiliz bankalarının sistemlerinde ellerini kollarını sallayarak dolaşıp, çok sıfırlı dolar ve poundluk soygunlara imza atıyorlar. Ya da hayli iddialı takma adlarla yazdıkları virüs programlarıyla “iletişim dünyası”nı felce uğratıyorlar. İlginç anektodlarla dolu bu kitap, uluslararası bilgisayar alt-kültürünü ve bu kültürün yarattığı yeraltı dünyasını faşediyor.
Bir gazeteci, Screen International'ın eski editörü, halen GQ ve başka yayınlarda makale yazarı.
Bilgisayar sistemleri sunumunda ve bakımında engin deneyime sahip bir muhasebeci, bilgisayar güvenliğinde saygın bir otorite olan Clough, New Scotland Yard tarafından koordine edilen Ulusal Bilgisayar Virüsleri Strateji Grubu'nun bir üyesi. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Sussex'de yaşıyor.
Kitabın Adı Sıfıra Doğru
Alt Başlık Veri Suçları ve Bilgisayar Dünyası
Orijinal Adı Approaching Zero
ISBN 9789754704969
Yayın No İletişim - 533
Dizi Bugünün Kitapları - 49
Alan Hukuk İncelemeleri, Popüler Kültür
Sayfa 276 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 211 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,20 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1999
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Çeviren Emel Kurma
Yazar Paul Mungo, Bryan Clough
Yayına Hazırlayan Zeynep Doğukan, Ayşe Ozil
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası