Saraybosna´da çekilen eziyetleri ve yaşanan zulmü anlatan pek çok kitap yazıldı, bunların arasında Miljenko Jergovic´in kitabının özel bir yeri var. Jerfovic bir şair; ayrıca, Müslümanlarla dayanışmayı sürdürmek için Saraybosna´da kalmayı tercih eden bir Hırvat.
Saraybosna´da çekilen eziyetleri ve yaşanan zulmü anlatan pek çok kitap yazıldı, bunların arasında Miljenko Jergovic´in kitabının özel bir yeri var. Jerfovic bir şair; ayrıca, Müslümanlarla dayanışmayı sürdürmek için Saraybosna´da kalmayı tercih eden bir Hırvat. Sarajevo Marlboro, duygu sömürüsüne kaçmayan, nesnellik uğruna soğuk ve ruhsuz bir anlatıya da dönüşmeyen, içerdiği ayrıntılarla bir insanlık durumunu bütün çıplaklığıyla yansıtan olağanüstü bir eser. Bombardımanın ortasında kente hakim olan festival havası, iyi giyinmeyi, süslenmeyi ihmal etmeyen genç kız ve kadınlar, en kötü koşullarda müzik dinlemekten vazgeçmeyen insanlar, unutulmayan sahnelerle okurun zihnine kazınıyor.
Miljenko Jergovic 1966 yılında Saraybosna doğumlu şair, yazar, gazeteci. Saraybosna Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat öğrenimi gördü. Bosna-Hersek ve Hırvatistan PEN derneği üyesidir. 1993’ten beri Zagreb’de oturmaktadır. Bosna-Hersek şiir antolojilerinde şiirleri, La Republica, Die Zeit gibi gazetelerde ve çeşitli uluslararası edebiyat dergilerinde denemeleri ve kısa öyküleri yayımlanmıştır. Günlük Oslobodjenje ve Split’te yayımlanan haftalık Feral Tribune gazetesine düzenli olarak yazmaktadır. Şiir kitapları: Opservatorija Varsava (Zagreb, 1988), Uci li nocas netko u ovom gradu japanski (Saraybosna, 1993), Preko zaledenog mosta (Durieux, 1996), Ovdje zivi Conan (der.) (Durieux, 1997). Kısa öyküleri: Sarajevo Marlboro (Durieux, 1994), Karivani (Durieux, 1995), Mama Leone (Durieux, 1999). Denemeleri: Naci bonbon (Durieux, 1998).
Kitabın Adı Sarajevo Marlboro
Orijinal Adı Sarajevo Marlboro
ISBN 9789754708868
Yayın No İletişim - 708
Dizi Dünya Edebiyatı - 155
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 172 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 134 gr
Baskı 1. baskı - Nisan 2001
Yazar Miljenko Jergovic
Çeviren Beliz Coşar
Editör Osman Yener
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset