Odamda Seyahat - Odamda Gece Seferi

1790 yılında orduda görev yapan Xavier de Maistre, kırk iki gün sürecek bir ev hapsine mahkum edilir. Bu ev hapsinin sonucunda dillere destan olmuş, komik ve eğlenceli bir hikâye olan Odamda Seyahat ortaya çıkar. De Maistre bu seyahatinden çok memnun kalmış olacak ki daha sonra kitabın ikinci cildi olan Odamda Gece Seferi’ni de yazar.
1790 yılında orduda görev yapan Xavier de Maistre, kırk iki gün sürecek bir ev hapsine mahkum edilir. Bu ev hapsinin sonucunda dillere destan olmuş, komik ve eğlenceli bir hikâye olan Odamda Seyahat ortaya çıkar. De Maistre bu seyahatinden çok memnun kalmış olacak ki daha sonra kitabın ikinci cildi olan Odamda Gece Seferi’ni de yazar. Bu kitaplarda örneğin, bavula ihtiyaç duymaksızın kanepeye, odadaki en büyük mobilyaya seyahat edilir, gece pencereye gidilip gökyüzüne bakılır, onun özellikleri yeniden ve bambaşka bir biçimde keşfedilir. Asıl keşfedilen ise seyahatte varılan noktanın önemsizliği, seyahati yapanın anlayış ve algısının önemidir.
De Maistre, sıradanlıklar üzerine farklı, derin ve imalı bir yeniden kavrayış öneriyor…
 
Geç 18. yüzyıl, modernitenin (daha doğrusu modernitelerin) başladığı dönemdir. Sterne, Diderot, Rousseau… Bu parlak dönemin kolayca yıldızı parlamış yazarlarının arasında Xavier de Maistre, hâlâ keşfedilmek ya da yeniden keşfedilmek üzere bekler. Onun büyük eseri Odamda Seyahat, şimdiye kadar yazılmış en canlı, en orijinal otobiyografik anlatılardan birisidir.
SUSAN SONTAG
(10 Ekim 1763 [1] - 12 Haziran 1852) Daha çok asker kimliğiyle bilinen Fransız yazar. 1790'da Sardunya ordusunda görev yapmıştır.
Kitabın Adı Odamda Seyahat - Odamda Gece Seferi
Orijinal Adı Voyage autour de ma chamber (1794) - Expédition nocturen autour de ma chambre (1825)
ISBN 9789750507434
Kapak Frederic Bazille, "Bazille's Studio, 9 rue de la Condamine", 1870
Yayın No İletişim - 1456
Dizi İletişim Klasikleri - 45
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 133 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 119 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,20 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2010
Yazar Xavier de Maistre
Çeviren Ceylan Gürman Şahinkaya
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset