Mimarlık Sevgilim

Cumhuriyet´in ilk yılları... Orta Anadolu, savaş sonrasında İstanbul, yatılı oluk günleri, sonrası İtalya´da mimarlık eğitimi... Ve yüzyılın karmaşık ikinci yarısında Ankara... Farklı ortamlarda çelişkili olaylar yaşadı ve anlatmak istedi. Mimarlıkta projeci eylemini seçti, aynı konuda yazdı.
Cumhuriyet´in ilk yılları... Orta Anadolu, savaş sonrasında İstanbul, yatılı oluk günleri, sonrası İtalya´da mimarlık eğitimi... Ve yüzyılın karmaşık ikinci yarısında Ankara... Farklı ortamlarda çelişkili olaylar yaşadı ve anlatmak istedi. Mimarlıkta projeci eylemini seçti, aynı konuda yazdı. Ülkenin ilk özel uydu yerleşimi projesine girişti, Kuzey Afrika´da projeler yaptı, kendi adına Mimarlık Vakfı´nı kurdu. Ankara´ya çağdaş bir sayfiye yerleşimi kazandırmaya çalışıyor: Proje tasarlıyor ve yazmayı sürdürüyor... Tasarımda alışılmıştan farklılığı, yaşamdaki girişimciliğiyle örtüşüyor. 20. yüzyılın Türkiye öyküsü içinde kendisinden bekledikleri ile toplumun arasında sıkışıp kalmış bir mimarın yaşamı. Mimarlıktan ayrılmayan bir özel yaşam; eğilimleri, beğenileri, alışkanlıkları ve tepkileriyle Şevki Vanı. Mimarlık dostluğa değer bir sanat; Şevki Vanlı´nın ilginç anlarını okuduktan sonra belki sizin de sevgiliniz olacaktır!...
Şevki Vanlı 1926 yılında Konya’da doğdu. Mimarlık eğitimini ve doktorasını Floransa Üniversitesi’nde yaptı (1954). Şevki Vanlı çalışmalarından ötürü Mimarlar Odası tarafından ödüllendirilen ilk mimarlardan oldu. 1950’li yıllarda mimarlık hakkında yazılar yazmaya başladı, aralıklarla sürdürdü. 1970’li yıllarda ise Ankara yakınlarındaki ilk özel yenikent, Or-an projesini yaptı ve yönetti. Şevki Vanlı 47 yıldır uygulamacı mimar olarak çalışmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında aralarında Cezayir Ulusal Merkezi’nin de bulunduğu 100’ü aşkın projesi vardır. 1992 yılında Mimarlar Odası tarafından Büyük Sinan Ödülü verildi. 1989’da Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı’nı kurdu.
Kitabın Adı Mimarlık Sevgilim
ISBN 9789754708561
Yayın No İletişim - 671
Dizi Anı - 28
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 311 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 237 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2002 (1. baskı - Aralık 2000)
Yazar Şevki Vanlı
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset