Onları `korkularını yenme`nin bir yolu olarak `kendisi için` yazdığını, yazıp bitirmesiyle de onlarla ilişiğini kestiğini söyleyen Yeşim Dorman Müderrisoğlu`nun hikaye kitabının adı, bu `ilişik kesme`nin izini taşıyor: `Merdivenaltı`na süpürülmüş hikayeler.
Onları `korkularını yenme`nin bir yolu olarak `kendisi için` yazdığını, yazıp bitirmesiyle de onlarla ilişiğini kestiğini söyleyen Yeşim Dorman Müderrisoğlu`nun hikaye kitabının adı, bu `ilişik kesme`nin izini taşıyor: `Merdivenaltı`na süpürülmüş hikayeler. Kimi sanki okurun tanışık olduğu edebi biçimlerle oynanan bir oyun gibi olan hikayeler arasındaki ilişki hem bir `yabancılaştırma efekti` hem de bir bağ dokusu içeriyor: Yazarın tanımlamaya, çözmeye çalıştığı insani- duygusal karmaşanın dokusu.
1957'de Ankara'da doğdu. T.E.D Ankara Koleji'ni ve Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Aynı fakülteden yüksek lisans derecesi aldı. 1975'ten sonra A.Ç.T ve A.S.T 'da bir çok oyunda rol aldı. Nereye payidar adlı oyundaki rolüyle 1977 yılında Ulvi Uraz Oyunculuk Ödülü'nü aldı. Ortak yazım olan Gölge Ustası adlı oyunu İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Bu oyun Sanat Kurumu'nun Övgüye Değer Yazar Ödülü'nü kazandı. Yarenlik, Kesit, Ölüm Doğum Düğün isimli oyunları D.T.C.F Tiyatro Bölümü'nde, İstanbul Festivali'nde ve yurt içi ve dışı başka festivallerde oynandı. 1984'ten bu yana Çan Tiyatrosu'nun metinlerini yazıyor. 1986-1989 arasında TV'de çeşitli çocuk programları yaptı. Sahne yayınları'ndan basılan Rosalba Pansiyonu adlı oyunu Özgür sahne grubu tarafından 1986'da Ankara'da sahnelendi. Kısa öyküleri Yeni İnsan, Yazko, Küçücük gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı.
Kitabın Adı Merdivenaltı
ISBN 9789754701562
Yayın No İletişim - 141
Dizi Türkçe Edebiyat - 13
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 116 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Eylül 1991
Yazar Yeşim Müderrisoğlu
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Sezar Atmaca, Fatih M. Öztan
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası