Mars'ta Bir Antropolog

Bir kaza, bir darbe, bir hastalık: Beyninizde meydana gelen “fiziksel” bir değişim davranışlarınıza, hayatınıza yansır. “Bir başka” olursunuz, öykünüz değişir... Nöroloji uzmanı Oliver Sacks, bu türden yedi vakayı, yedi insanî öyküyü aktarıyor kitabında.
Bir kaza, bir darbe, bir hastalık: Beyninizde meydana gelen “fiziksel” bir değişim davranışlarınıza, hayatınıza yansır. “Bir başka” olursunuz, öykünüz değişir... Nöroloji uzmanı Oliver Sacks, bu türden yedi vakayı, yedi insanî öyküyü aktarıyor kitabında. Ameliyat yapmadığı zamanlarda Tourette sendromundan kaynaklanmış “tik”leriyle boğuşan bir cerrah; bir kaza sonucu renkkörü olup siyah-beyaz resimlerin tonlarında yaşayan bir ressam ve diğerleri...
1933’te Londra’da doğdu. Londra, Oxford, California ve New York’da öğrenim gördü. Halen New York University of Medicine, Albert Einstein College of Medicine ve Beth Abraham Hospital'in nöroloji bölümlerinde görev yapmaktadır. İncelemelerini, bedenle zihin arasındaki bağlantı ve kişinin farklı nörolojik koşullara uyum sağlaması üstünde yoğunlaştırmıştır. Başlıca eserleri şunlardır: Migraine (1970), Awakenings (1974), The Man Who Mistook His Wife for a Hat (Karısını Şapka Sanan Adam, YKY, 1996), A Leg to Stand On (1984), An Anthropologist on Mars (Mars'ta Bir Antropolog, İletişim, 1997), Island of the Colorblind (Renkkörleri Adası, YKY, 1998), Seeing Voices'dır (Sesleri Görmek, YKY, 2001).
Kitabın Adı Mars'ta Bir Antropolog
Orijinal Adı An Anthropologist on Mars
ISBN 9789754705935
Yayın No İletişim - 398
Dizi Bugünün Kitapları - 35
Alan Sağlık
Sayfa 352 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 17,13 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2001 (1. baskı - Şubat 1997)
Yazar Oliver Sacks
Kapak Utku Lomlu, Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizgi Cengiz İşsever
Düzelti Enver Seyfi
Çeviren Osman Yener
Kapak Resmi Salvador Dali
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset