Kürtaj

Yıllardan beri, hayatımın bu olayının etrafında dolanıp duruyorum. Bir romanda kürtaj hikayesi okumak, sanki sözcüklerin anında şiddetli duygulara dönüşüyormuş gibi beni imgeleri ve düşünceleri olmayan bir heyecana sürüklüyor. (...) Devam edip etmeyeceğimden emin olmaksızın,bu hikayeye başlayalı bir hafta oluyor.

Yıllardan beri, hayatımın bu olayının etrafında dolanıp duruyorum. Bir romanda kürtaj hikayesi okumak, sanki sözcüklerin anında şiddetli duygulara dönüşüyormuş gibi beni imgeleri ve düşünceleri olmayan bir heyecana sürüklüyor. (...) Devam edip etmeyeceğimden emin olmaksızın, bu hikayeye başlayalı bir hafta oluyor. Sadece bu konuda yazma arzumu doğrulamak istiyordum. İki yıldan beri yazmaya her koyuluşumda , sürekli olarak beni saran bir arzu bu... Bunu düşünmeme engel olamadan direniyordum. Buna kendimi teslim etmek bana korkutucu geliyordu. Ama aynı zamanda, bu olay hakkında hiçbirşey yapmadan ölebileceğimde geçiyordu içimden. Eğer bir hata varsa, o da bu olurdu. Bir gece rüyamda kürtajımla ilgili yazdığım bir kitabı elimde tuttuğumu gördüm, ama kitap hiçbir kitapçıda bulunmuyor, hiçbir katalogda adı geçmiyordu. Kapağın altında iri harflerle TÜKENDİ yazıyordu. Bu rüyanın kitabı yazmam gerektiği anlamına mı yoksa bunu yapmamın fuzuli olduğu anlamına mı geldiğini bilemiyordum.

Fransa'da edebiyat öğretmenliğini sürdürüyor. Roman ve otobiyografi tarzında yayımlanmış eserleri; Les armoires vides(1974), Ce qu'ils disent ou rien (1977), La femme gelee(1981), La place(Prix Renaudot Ödülü, 1984), Une femme (1988), Passion simple(1992), Journal du dehors(1993), L'evenement(Kürtaj, İletişim Yayınları 2000), Je ne suis pas sortie de ma nuit (1997), La vie exterieure(2000).
Kitabın Adı Kürtaj
Orijinal Adı L'evenement
ISBN 9789754708400
Yayın No İletişim - 658
Dizi Dünya Edebiyatı - 144
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 87 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 75 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2000
Yazar Annie Ernaux
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Çeviren Siren İdemen
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Fotoğrafı Jacques Sassier
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası