Kefenin Cebi Yok

İki Dünya Savaşı arası Amerika’sının eleştirel, muhalif yazarlarından, ülkemizde Atları da Vururlar kitabı (ve filmi) ile tanınan McCoy’un, tepkilerden ötürü ABD’den “kaçıp” 1937’de İngiltere’de yayımlanabilen romanı.
İki Dünya Savaşı arası Amerika’sının eleştirel, muhalif yazarlarından, ülkemizde Atları da Vururlar kitabı (ve filmi) ile tanınan McCoy’un, tepkilerden ötürü ABD’den “kaçıp” 1937’de İngiltere’de yayımlanabilen romanı. Polisiye örgüsü içinde toplumsal düzenin saygın kurumları, özellikle de “bir sürü palavralar çiziktirip bayrak resimleriyle donattıkları paçavralarla milliyetçilik ticareti yapan” gazeteler ve gazeteciler McCoy’un ateşi altında...
14 Nisan 1897-15 Aralık 1955.
1940'larda Avrupa'da en beğenilen Amerikalı yazarlar arasındaydı. 1935'te yayımlanan They Also Shoot Horses, Don't They? (Atları da Vururlar) romanıyla ünlenen McCoy, gazete satıcılığı, taksi şöförlüğü, gece kulüplerinde sunuculuk yaptı, koruma görevlisi olarak çalıştı, penkreas güreşlerine katıldı, bütün bunlardan sonra gazeteciliğe başladı. Aralarında Raymond Chandler ve Dashiel Hammert'in de bulunduğu gazeteci-yazar çevresi Kara Maske grubunda yeralan McCoy, grup dağıldıktan sonra Hollywood'a senaryo yazmaya başladı. 1960'larda özellikle Fransız edebiyatçıları tarafından adeta yeniden keşfedildi.
Kitabın Adı Kefenin Cebi Yok
Orijinal Adı No Pocket in a Shround
ISBN 9789754701753
Yayın No İletişim - 149
Dizi Dünya Edebiyatı - 28
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 226 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 10,37 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 1991
Yazar Horace Mccoy
Çeviren Ahmet Altan
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Fatih M. Öztan, Nuray Tekin
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası