İslâm Hümanizmi

Klasik İslâm uygarlığının barındırdığı kültürü geniş bir perspektifle ele alan ve şiir, müzik, şarap, aşk, oyun, avlanma, kıyafet, gösteriş, ahlâk, metafizik, bilgi kuramı, tarih anlayışı gibi boyutlarıyla değerlendiren İslâm Hümanizmi, İslâm'ın sıklıkla göz ardı edilen kültürel tarihine eğiliyor.

Klasik İslâm uygarlığının barındırdığı kültürü geniş bir perspektifle ele alan ve şiir, müzik, şarap, aşk, oyun, avlanma, kıyafet, gösteriş, ahlâk, metafizik, bilgi kuramı, tarih anlayışı gibi boyutlarıyla değerlendiren İslâm Hümanizmi, İslâm'ın sıklıkla göz ardı edilen kültürel tarihine eğiliyor. İçerdiği zengin ayrıntılarla önemli bir boşluğu dolduracak olan bu çalışmasında Goodman, Müslüman filozofların antik Yunan mirasıyla karşılaşmalarından doğan zenginliği, İslâm modernitesinin oluşumu-gelişimi açısından ele alarak, İslâm’ın hoşgörülü, çoğulcu, kozmopolit özelliklerini ortaya koyuyor. İslâm hümanizmini, Ortaçağ İslâm uygarlığında ve bu uygarlığın Arap-Müslüman edebiyatı, İslâm ahlâk felsefesi, geniş anlamda İslâm felsefesi ve Arap-Müslüman tarihyazımında arayan Goodman; Miskeveyh, Hemedânî, İbn Sina, İbn Haldun, Farabî, Gazalî ve başka birçok ismin Rönesans’la dünyaya yayılan hümanizmin kökenlerinde yer aldığına dikkat çekiyor.

  

LENN E. GOODMAN Vanderbilt Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör olan Lenn E. Goodman, özellikle metafizik ve etik konularında çalışmalar yapmaktadır. İslâm ve Yahudi dünyasının önde gelen isimlerini siyaset felsefesi, kültür, epistemoloji ve ontoloji açısından ele alan birçok makalesi ve kitabı bulunan Goodman, çeşitli felsefe ansiklopedilerinin yayın kurullarında da yer almıştır. Bazı Arap klasiklerini İngilizce'ye çeviren Goodman’ın diğer kitapları: On Justice (Yale University Press, 1991), Avicenna (Routledge, 1992), God of Abraham (Oxford University Press, 1996), Judaism, Human Rights and Human Values (Oxford University Press, 1998), Jewish and Islamic Philosophy: Crosspollinations in the Classic Age (Edinburgh University Press ve Rutgers University Press, 1999), In Defense of Truth: A Pluralistic Approach. (Humanity Press, 2001).
Kitabın Adı İslâm Hümanizmi
Orijinal Adı Islamic Humanism
ISBN 9789750503856
Yayın No İletişim - 1139
Dizi Araştırma-İnceleme - 197
Alan Felsefe
Sayfa 462 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 331 gr
Perakende Satış Fiyatı 48,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2006
Yayın Sekreteri Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Dizin Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Çeviren Ahmet Arslan
Yazar Lenn E. Goodman
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset