Hatice'ye Mektuplar

Futbol âlemimizin üzerindeki gri bulut: “Büyüklük” hırsının insanı bezdiren abartıları… “Öff-sane” haline gelmiş “efsaneler”... Hakiki sevgiden uzak “taraftarlar”... “Hatice’ye değil neticeye bak” ideolojisi ve bayraktarları, kısacası.
Futbol âlemimizin üzerindeki gri bulut:
“Büyüklük” hırsının insanı bezdiren abartıları… “Öff-sane” haline gelmiş “efsaneler”... Hakiki sevgiden uzak “taraftarlar”...
“Hatice’ye değil neticeye bak” ideolojisi ve bayraktarları, kısacası.
Elinizdeki kitapta, “netice ne olursa olsun Hatice’nin de saygıdeğer olduğunu düşünen”, “kazananın her şeyi almasına” itiraz eden yazılar var. Futbolu “skor olsun” diye değil “spor olsun” diye sevmek... Galibiyet getiren güzel bir gol kadar -hatta belki ondan da fazla- “adam gibi verilen bir mücadeleden”, sporcu ruhuna uygun bir jestten heyecan duymak... Bu bakış açısıyla, bu ruh haliyle baktığınız zaman futbol âleminde olanlara, skorların ve enstantanelerin gösterdiğinden çok daha fazlasını görüyorsunuz. Bu kitap, bunu gösteriyor işte.
Ama “sporcunun güzel ahlâklısı” peşinde bir romantizmden ibaret değil, Hatice’ye Mektuplar... Kulüpleriyle, yöneticileriyle, medyasıyla Türkiye futbol ortamında hüküm süren eğilimlere, “vizyona”, yapısal sorunlara ilişkin yorumlar getiriyor Yiğiter Uluğ. Futbolda olup bitenleri sosyal ve politik düzlemlerde olup bitenlerle bağlantılı düşünmekten gelen bir sağlamlığı var bu yorumların.
Gözü futboldan başka sporlara -özellikle basketbol- kayan birkaç yazı da, kitaptaki bakış açısını zenginleştiriyor.

1962'de Bursa'da doğdu. İzmir'de büyüdü. İstanbul'a göçtü. Az diş hekimliği üstüne sosyoloji öğrenimi, bir yandan da basketbolculuk derken, spor gazeteciliğine sürüklendi. 1987'den beri spor yazıyor. Sırasıyla Gelişim Yayınları'nın dergileri, Söz gazetesi, Yeni Yüzyıl gazetesi, NTV'de çalıştı. Bir yıl İspanya'da, çok merak ettiği FC Barcelona'nın çatısı altında yaşadı. Yaklaşık üç yıldır radikal gazetesinin spor editörlüğünü yürütüyor. Haftalık Radikal Futbol dergisinin mucidi ve editörü.
Kitabın Adı Hatice'ye Mektuplar
ISBN 9789750501210
Yayın No İletişim - 885
Dizi Futbol Kitapları - 9
Alan Spor
Sayfa 243 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 185 gr
Perakende Satış Fiyatı 14,81 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2003
Yazar Yiğiter Uluğ
Kapak Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bağış Erten
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset