Harput'taki Hayalet
Tehcir Romanı

Harput’taki Hayalet, Osmanlı’nın askeri olmamak için Harput’ta medreseye giden, burada gayrimüslimlerin, Ermenilerin katline tanık olan Roc adlı bir gencin hayat hikâyesi. Ermeni bir kıza âşık olan Roc, bu aşk için kendini tehlikeye atıp Hamidiye milislerinin komutanını öldürünce, Dersim’e kaçarak hayatını başka bir isimle ve bambaşka bir biçimde sürdürmek zorunda kalır.

Harput’taki Hayalet, Osmanlı’nın askeri olmamak için Harput’ta medreseye giden, burada gayrimüslimlerin, Ermenilerin katline tanık olan Roc adlı bir gencin hayat hikâyesi. Ermeni bir kıza âşık olan Roc, bu aşk için kendini tehlikeye atıp Hamidiye milislerinin komutanını öldürünce, Dersim’e kaçarak hayatını başka bir isimle ve bambaşka bir biçimde sürdürmek zorunda kalır. Hayatının geri kalanında onu çetin bir kaçış serüveni ve zorlu savaş yılları beklemektedir. Üstelik uğruna her şeyi göze aldığı sevgilisi Sato’ya kavuşup kavuşamayacağı da meçhuldür.

“Harput’taki Hayalet, salt yaşanmışlıklarla ilgili değil aynı zamanda yakın tarihin iyi bir zemin etüdünün de romana tezahürü gibi. Elbette roman kurgusu içinde.”

Şeyhmus Diken

“Bazen yaşanan büyük acılar, dağa-taşa, toprağa-suya ve gökyüzüne siner. Burada çarpıcı bir Harput öyküsü yer alıyor. Bu öyküde bir genç kızın izlerini bulacaksınız, onun dinmek bilmeyen çığlığını ve üstü betonla kapatılan bir minarenin sırrını...”

Ragıp Zarakolu

(1956, Ovacık, Tunceli), Türk yazar.Köyünde okul olmadığı için ilkokulu halasının desteğiyle Ovacık'a bağlı Adaköy'de tamamladı. Daha sonra altı yıllık Tunceli Yatılı Lisesi'ni kazandı ve Tunceli Lisesi'nde eğitime başladı. Oradan Hakkari Yatılı Lisesi'ne, daha sonra İzmir Urla Lisesi'ne sürülünce liseyi bitirmeden eğitim hayatını sonlandırdı. Romanlarında toplumun alt kesimini oluşturan yoksul, azınlık inançlarda, kültürlerde, etnisitelerde insanların yaşamlarını, Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanmış trajedileri anlatan yazarın bugüne kadar yayınlanmış on romanı vardır.
Kitabın Adı Harput'taki Hayalet
Alt Başlık Tehcir Romanı
ISBN 9789750510014
Yayın No İletişim - 1706
Dizi Türkçe Edebiyat - 238
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 436 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 348 gr
Perakende Satış Fiyatı 25,93 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2012
Yazar Metin Aktaş
Editör Müge Karahan
Kapak Özge Güven
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset