Büyük şirketler kâr etmek için dünyanın her köşesini, bütün kaynaklarını, doğasını ve insanları kullanıyorlar. Durmak bilmeyen bir kâr hırsına tâbi olarak, bazen aralarında anlaşıp bazen çatışarak, canlıların doğasını değiştiriyorlar. Devlet(ler)i de amaçlarına alet ediyorlar. Çok şeyi kaybettik, birileri buna dur demedikçe daha da kaybedeceğiz.
Büyük şirketler kâr etmek için dünyanın her köşesini, bütün kaynaklarını, doğasını ve insanları kullanıyorlar. Durmak bilmeyen bir kâr hırsına tâbi olarak, bazen aralarında anlaşıp bazen çatışarak, canlıların doğasını değiştiriyorlar. Devlet(ler)i de amaçlarına alet ediyorlar. Çok şeyi kaybettik, birileri buna dur demedikçe daha da kaybedeceğiz. José Bové’yle François Duffour’un isyanı bu noktada başlıyor. Solcu, sağcı, Amerika düşmanı ya da başka bir şey değiller; üzerinde yaşadıkları canlı dünyanın doğallığını korumak, ömrünü uzatmak isteyen dünya yurttaşları onlar. Kendi ülkelerinde küçük eylemlerde biraraya gelip, Seattle’da bütün dünya tarafından tanındılar. Görüldü ki, yalnız değiller. Anarşistler, çevreciler, eşcinseller, solcular, vicdanî redçiler, dışlananlar ve ezilenler... sistemin aman vermez çarklarına karşı biraraya geldiler.
Gilles Luneau’nun José Bové ve François Dufour ile yaptığı röportajlardan oluşan bu kitap, muhafazakâr bellenmiş bir sınıfın üyelerinin, Fransa’da başlayan, Seattle’a uzanan küreselleşme karşıtı hareket içindeki yerini ortaya koyuyor. İnsanî değerlere saldırarak derinleşen küresel kapitalizme karşı, ısrarlı bir çığlığın ve dirençli bir tavrın yirmi yıllık hikâyesi, Dünya Satılık Değildir...
Köylü Konfederasyonu'nun eski sözcüsü. Bugün Via Campesina adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı. François Dufour'la ve Gilles Luneau'yla Dünya Satılık Değildir'i (İletişim Yayınları, 2001) yazdı.

Aralık 1961 doğumlu, Fransız gazeteci, editör.

Kitabın Adı Dünya Satılık Değildir
Alt Başlık Pisboğazlılığa karşı köylüler
Orijinal Adı Le Monde N'est pas une Marchandise
ISBN 9789754709063
Yayın No İletişim - 724
Dizi Bugünün Kitapları - 69
Alan Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Ekonomi, Tarih
Sayfa 175 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 135 gr
Perakende Satış Fiyatı 14,35 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2001
Röportaj Gilles Luneau
Yazar José Bové, François Dufour
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ziya Osman Bangu
Çeviren Tülin Yaylagül Gürsel
Yayına Hazırlayan Can Belge
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset