Sivil itaatsizlik deyişini ilk defa, Amerikalı felsefeci ve şair Henri D. Thoreau 1849'da hükümete karşı kaleme aldığı bir metinde kullandı. Sivil itaatsizlik, insanlık tarihini hep en kritik noktalarda yönlendirdi, tarihin seyrini değiştirdi ve sonuçta hep yasaya karşı, ama sonradan aklanmış bir eylem biçiminin adı oldu.

Sivil itaatsizlik deyişini ilk defa, Amerikalı felsefeci ve şair Henri D. Thoreau 1849'da hükümete karşı kaleme aldığı bir metinde kullandı. Sivil itaatsizlik, insanlık tarihini hep en kritik noktalarda yönlendirdi, tarihin seyrini değiştirdi ve sonuçta hep yasaya karşı, ama sonradan aklanmış bir eylem biçiminin adı oldu. Gandhi ve Martin Luther King sivil itaatsizlik kampanyalarıyla tarihe yön verdi; kadınlar haklarını, siyahlar eşitliklerini sivil itaatsizlikle aradılar.
José Bové'yi genetik müdahalelerle tarımsal ürünleri bozan çokuluslu şirketlere açtığı savaşla tanıdık. Bu kitapta, Gilles Luneau'yla birlikte, sivil itaatsizliğin dünya tarihinde geçirdiği aşamaları ve bugünkü önemini anlatmaya çalışıyor: Kanunların ruhu; herkesin eşitliğini, kanun önünde kamu çıkarının esas olduğunu kabul ederek varolur. Eğer kamunun çıkarları yerine şahsi çıkarlar veya şirket çıkarları esas kabul edilmeye başlanırsa hukukun yeniden kamu yararını koruyan bir araç haline gelmesi için ne yapılabilir? Haksızlığa karşı barışçıl bir yöntemle örgütlenmek... Bové ve Luneau’nun kitapta etraflıca ele aldıkları sivil itaatsizlik, yasal olana karşı toplumsal vicdanın meşru kabul ettiği talepler için şiddete başvurmadan harekete geçmenin adıdır.

Köylü Konfederasyonu'nun eski sözcüsü. Bugün Via Campesina adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı. François Dufour'la ve Gilles Luneau'yla Dünya Satılık Değildir'i (İletişim Yayınları, 2001) yazdı.
Nouvel Observateur, Challenges, Geo ve Le Monde Diplomatique gibi dergilerde çalışıyor. Son eseri La forteresse agricole. Une histoire de FNSEA, Fayard, 2004. Diğer eserleri: Saint-Nazaire (Jean-Bernard Pouy'un yönetiminde, ortak çalışma), Autrement, Paris, 1992; Le Nouveaux Paysans, Le Rocher, Paris, 1997; L'Ouvrier (roman), Le Rocher, Paris, 1998.

Kitabın Adı Sivil İtaatsizliğe Çağrı
Orijinal Adı Pour la désobéissance civique
ISBN 9789750504174
Yayın No İletişim - 1178
Dizi Bugünün Kitapları - 104
Alan Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 264 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 218 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,61 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2006
Yazar José Bové, Gilles Luneau
Çeviren Işık Ergüden
Editör Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset