Dünya'da Barış

Yeryüzüne hâkim olan süper güçler, en sonunda savaşmanın boşunalığını ve anlamsızlığını kavramış, silahlanma yolunda harcanan milyonları daha yararlı (ve daha kârlı) alanlara yönlendirmeye karar vermişlerdir. Ne var ki, yönetenlerin savaşma ve imha güdüleri tümüyle yok olmamıştır.
Yeryüzüne hâkim olan süper güçler, en sonunda savaşmanın boşunalığını ve anlamsızlığını kavramış, silahlanma yolunda harcanan milyonları daha yararlı (ve daha kârlı) alanlara yönlendirmeye karar vermişlerdir. Ne var ki, yönetenlerin savaşma ve imha güdüleri tümüyle yok olmamıştır. Birleşmiş Milletler dünyanın silahtan arındırılmasına, yeryüzündeki bütün savaş senaryolarının Ay`a aktarılmasına karar verir. Bu amaçla Ay, yeryüzündeki güç dengelerini temsil eden sektörlere bölünür. Bütün büyük devletler, savaş senaryolarını bu sektörlere gönderdikleri robotların bilgisayarlarına yüklerler; bundan böyle yalnızca devletleri temsil eden bu robotlar savaşacak, yeryüzündekiler bu savaşları izlemekle yetineceklerdir. Ne var ki, Ay robotları zamanla kontrolden çıkarlar, dünyayla iletişimlerini keserler ve yeryüzü için tehdit oluşturmaya başlarlar. Dünya`daki yöneticiler, yeryüzünü Ay`da üslenen robotların saldırısından kurtarma görevini, Lem`in korkusuz kahramanı İjon Tichy`ye verirler. Bilimkurgunun büyük ustası Stanislaw Lem`den, olası bir gelecekteki silahlanma yarışına ilişkin görüşlerini içeren, mizah dozu yüksek bir roman.

12 Eylül 1921’de Lvov, Polonya’da (bugün Ukrayna), varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. On iki yaşındayken babasının hediye ettiği daktiloyla yazmaya başladı. 1940’ta Lvov Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı ancak ertesi yıl Sovyet orduları Polonya’yı işgal edince eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde otomobil tamirciliği ve kaynakçılık yaptı. Yahudi kökenleri nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı yıllarını sahte bir kimlikle geçirdi. 1945’te ailesiyle birlikte Sovyetler’e bağlı Ukrayna sınırları dahilindeki Krakov’a yerleşti ve babasının ısrarı üzerine burada tıp eğitimine devam etti. Askerî doktorluk sınavında kendi kararıyla soruları eksik cevaplayarak başarısız oldu. Ailesi tüm mal varlığını savaş sebebiyle kaybetti. Lem bir yandan üniversitede dersler vermeye, diğer yandan kendisini üne kavuşturacak eserlerini kaleme almaya başladı. 1946’dan itibaren çeşitli dergilerde şiir ve kısa öyküleri yayımlanmaya başlandı. İlk romanı Czlowiek z Marsa (Marslı Adam) 1946 yılında Nowy Świat Przygód (Yeni Dünya Maceraları) dergisinde tefrika olarak yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı olan Astronauci (Astronot) 1951’de yayımlandı. 1953’te tıp öğrencisi olan Barbara Lesniak’la evlendi. Bunu izleyen yaklaşık yirmi yıl boyunca aralarında Aden, Gelecek Bilim Kongresi, Solaris, Soruşturma, Dünya’da Barış ve Fiyasko’nun da bulunduğu çok sayıda roman yazdı. Sovyet rejiminin baskıcı politikaları nedeniyle bunların bazılarını yurtdışında yayımlamak zorunda kaldı. Ede-biyatın yanı sıra bilim felsefesi, sibernetik, bilimsel spekülasyon ve edebiyat eleştirisi alanlarında da çalışmalar yaptı. Birçok üniversiteden fahri doktora unvanı aldı ve eserleri ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. 27 Mart 2006’da Krakov’da kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Dünya'da Barış
Orijinal Adı Pokoj na Ziemi (Peace on Earth)
ISBN 9789754708394
Yayın No İletişim - 662
Dizi Dünya Edebiyatı - 145
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 255 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 11,67 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2000
Yazar Stanislaw Lem
Çeviren Sevil Cerit
Editör Osman Yener
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Resmi Erdal Alay
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası