Dostun Alın Yazısı

Viyana’da bilgisayar uzmanı bir genç kadın (Anna), Hikmet adlı bir Türkiyeli adamla tanışır. Apansız, hayal gibi, uçucu kaçıcı bir tanışıklıktır bu. “Platonik” bile olamayan bir aşk. Bu hikmetli tanışıklık, ortaya çıktığı kadar çabuk yiten aşkının peşinden koşan Anna’yı kentteki göçmen Alevilere, komşusu olan bir münzevi Sufi’ye ve onların fikir âlemine doğru çeker.
Viyana’da bilgisayar uzmanı bir genç kadın (Anna), Hikmet adlı bir Türkiyeli adamla tanışır. Apansız, hayal gibi, uçucu kaçıcı bir tanışıklıktır bu. “Platonik” bile olamayan bir aşk. Lakin, genç kadının, İçişleri Bakanlığı’nda yüksek bürokrat olan orta yaşlı sevgilisi, mesafeli dursa da hep gözetimi altında bulunduğu uçuk kaçık aile fertleri, küçük işyeri didişmeleri ve arkadaşlarının (Avusturyalı, Arap ve Yugoslav...) acı tatlı aşk hikâyeleriyle salınıp giden yaşamını alt üst eden bir tanışıklık. Bu hikmetli tanışıklık, ortaya çıktığı kadar çabuk yiten aşkının peşinden koşan Anna’yı kentteki göçmen Alevilere, komşusu olan bir münzevi Sufi’ye ve onların fikir âlemine doğru çeker. Sadece fikir âlemine değil, aynı zamanda silahlı külahlı, kaçaklı göçekli işlerin ortasına düşer. “Eski” sevgilisinin aşk rekabetine ilişkin gerginliğini, meslekî (“asayiş”) kaygılarıyla depreştiren alengirli işler...

Günümüz Avusturya edebiyatının ilgi gören yazarlarından Barbara Frischmuth, hikâyesini, zor ama akıcı, özgün bir dille anlatıyor.

1941´de Avusturya´da, Steiermark´ta doğdu. Türkoloji ve İslam üzerine yüksek öğrenim gördü.
Kitabın Adı Dostun Alın Yazısı
Orijinal Adı Die Schrift des Freundes
ISBN 9789754709544
Yayın No İletişim - 765
Dizi Dünya Edebiyatı - 165
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 316 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 247 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2001
Yazar Barbara Frischmuth
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Çeviren Hulki Demirel, Monika Demirel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset