Bin Dönüm

Okurların ilk kez Yedek Anahtar (İletişim, 1998) adlı romanı ile tanıştığı Amerikalı yazar Jane Smiley’den modern bir “Kral Lear” uyarlaması. Başarılı bir prodüksiyonla bir filme de (Aile Bağları) konu olan Bin Dönüm, yazara Pulitzer Ödülü ve National Book Critics Circle Ödülü’nü kazandırmıştı. Orta Amerika’da devasa bir çiftlik...
Okurların ilk kez Yedek Anahtar (İletişim, 1998) adlı romanı ile tanıştığı Amerikalı yazar Jane Smiley’den modern bir “Kral Lear” uyarlaması. Başarılı bir prodüksiyonla bir filme de (Aile Bağları) konu olan Bin Dönüm, yazara Pulitzer Ödülü ve National Book Critics Circle Ödülü’nü kazandırmıştı. Orta Amerika’da devasa bir çiftlik... Eşini yıllar önce kaybetmiş otoriter bir baba, kocalarıyla birlikte çiftlikte çalışan ve yaşayan iki kızı... Evin en küçük kızı ise hukuk okumaktadır. Baba bir gün, bütün mülkünün yönetimini kızlarına bırakacağını açıklar. Buna karşı çıkan küçük kızını ise mirasından mahrum eder... Her şeyin olağan, sıradan ve huzurlu göründüğü bir dünyanın ardındaki kavgalar, çekişmeler, hırslar ve düşmanlıkların bir kadın yazarın duyarlı kaleminden anlatıldığı, okuru sarsan, başarısını aldığı ödüllerle kanıtlayan bir roman Bin Dönüm.
Los Angeles’da doğan Jane Smiley, halen doktorasını aldığı Iowa Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Barn Blind, Moo, The Greenlanders gibi birçok kitabı olan yazar, A Thousand Acres adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü’nü ve 1992 National Book Critics Circle Ödülü’nü almıştır.
Kitabın Adı Bin Dönüm
Orijinal Adı A Thousand Acres
ISBN 9789754705003
Yayın No İletişim - 541
Dizi Dünya Edebiyatı - 115
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 354 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 269 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1999
Yazar Jane Smiley
Çeviren Mefkure Bayatlı
Editör Osman Yener
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası