Yedek Anahtar

Jane Smiley’yi önce sinemaseverler tanıdı Türkiye’de. Yakında yayımlayacağımız A Thousand Acres (Bin Dönüm) adlı romanı, geçtiğimiz sezon gösterilen ve bir hayli ilgi gören, Aile Bağları adıyla vizyona giren filme konu olmuştu. Pulitzer ve National Book Circle Ödülü’nü birlikte kazanma başarısını gösteren ender yazarlardan biri olan Jane Smiley Yedek Anahtar’da bir cinayetin anatomisini çizerken, bu cinayetle parçalanan hayatları anlatıyor.
Jane Smiley’yi önce sinemaseverler tanıdı Türkiye’de. Yakında yayımlayacağımız A Thousand Acres (Bin Dönüm) adlı romanı, geçtiğimiz sezon gösterilen ve bir hayli ilgi gören, Aile Bağları adıyla vizyona giren filme konu olmuştu. Pulitzer ve National Book Circle Ödülü’nü birlikte kazanma başarısını gösteren ender yazarlardan biri olan Jane Smiley Yedek Anahtar’da bir cinayetin anatomisini çizerken, bu cinayetle parçalanan hayatları anlatıyor. Müzik piyasasına girmeye çalışan altı genç New York’a gelirler. Umduklarını bulamasalar da birbirlerine bağlılıklarını kaybetmezler. Ve bir gün, gruptan ikisinin cesedi bulunur. Cinayetin işlendiği evin anahtarları uzak yakın, tanıdık tanımadık birçok kişinin üstünde çıkar... Jane Smiley bir cinayeti fon yaptığı romanında, yakın dostlar arasındaki sevgi, kıskançlık, nefret ve ihanet gibi duyguları anlatıyor.
Los Angeles’da doğan Jane Smiley, halen doktorasını aldığı Iowa Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Barn Blind, Moo, The Greenlanders gibi birçok kitabı olan yazar, A Thousand Acres adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü’nü ve 1992 National Book Critics Circle Ödülü’nü almıştır.
Kitabın Adı Yedek Anahtar
Orijinal Adı Duplicate Keys
ISBN 9789754705010
Yayın No İletişim - 441
Dizi Dünya Edebiyatı - 91
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 325 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 1998
Yazar Jane Smiley
Çeviren Mefkure Bayatlı
Editör Osman Yener
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası