Ben Frankfurt'ta Şöförken

Türkiye’deki başarılı tiyatroculuk ve gazetecilik kariyerine, 12 Eylül’den sonra siyasi mülteci olarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı Almanya’da geçim uğruna taksi şoförlüğünü ekleyen Aydın Engin’in taksicilik anıları. Otuz yılı bulmasına rağmen hala tamamıyla kurumlaşmayan, dolayısıyla “macera” boyutu bitmeyen “Almancılığa”, Doğulu insana ve ve Batılı insana dair, hicivle yüklü gözlemler.
Türkiye’deki başarılı tiyatroculuk ve gazetecilik kariyerine, 12 Eylül’den sonra siyasi mülteci olarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı Almanya’da geçim uğruna taksi şoförlüğünü ekleyen Aydın Engin’in taksicilik anıları. Otuz yılı bulmasına rağmen hala tamamıyla kurumlaşmayan, dolayısıyla “macera” boyutu bitmeyen “Almancılığa”, Doğulu insana ve Batılı insana dair, hicivle yüklü gözlemler.
1941'de Ödemiş'te doğdu. Hukuk öğrenimi sırasında Gençlik Tiyatrosu'nda amatör tiyatroya başladı. İlk yazdığı oyun Aykırı, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda sahnelendi. Ardından Tuncel Kurtiz, Tuncer Necmioğlu, Umur Bugay ve Müjdat Gezen'le birlikte Halk Oyuncuları'nı kurdu. Yazmış olduğu Devri Süleyman oyunu büyük ilgi gördü. Bu arada senaryolar ve radyofonik oyunlar yazdı. Yılmaz Güney'in özel senaristi olarak çalıştı. 1969'da gazeteciliğe başladı. Haftalık Yeni Ortam'da yazı işleri müdürlüğü yaptı. 12 Mart'ta tutuklandı. Salıverildikten sonra günlük Yeni Ortam'da yazıişleri müdürü oldu. Günlük yazılar yazdı. 1976'da Politika gazetesinin genel yayın müdürü oldu. Bu gazetede yazdığı yazılardan dolayı hakkında birçok dava açıldı. 1980'de tutuklu olduğu sırada bir başka davadan ötürü 7.5 yıl hapse mahkum oldu. Salıverildikten sonra Haziran 1980'de yurtdışına gitti. 12 Eylül darbesinden sonra yurda dönmedi. Bu arada sürmekte olan davaların sonuçlanması nedeniyle gıyabında ağır hapis cezalarına çarptırıldı.
Kitabın Adı Ben Frankfurt'ta Şöförken
ISBN 9789754701173
Yayın No İletişim - 130
Dizi Bugünün Kitapları - 9
Alan Tarih, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 124 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 9,26 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 1991
Yazar Aydın Engin
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Fatih M. Öztan, İsmail Şallı
İllustrasyon Tan Oral
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası