Dieter Thomä Babalar’da geçmişten günümüze “baba” kavramının kültürel tarihini ele alıyor. Sadece babalar için yazılmış, bir babanın mutluluğunu anlatan, babalığın ne kadar zor olduğunu gösteren bir kitap değil bu.
Dieter Thomä Babalar’da geçmişten günümüze “baba” kavramının kültürel tarihini ele alıyor. Sadece babalar için yazılmış, bir babanın mutluluğunu anlatan, babalığın ne kadar zor olduğunu gösteren bir kitap değil bu.
Çocuklarla babalar arasında tarih boyunca devam eden bitmez tükenmez kavgayı esas alan, bu çatışmanın ataerkide yarattığı gerilemeye odaklanan bir çalışma. 
Aydınlanma’dan modern toplumlara uzanan süreçte babalık hallerindeki dönüşümü gözler önüne seren Babalar, erkekliğin ve babalığın krizini canlı bir dille tartışıyor. Babalık görevlerini yerine getirmemekle, yeterince sert olmamakla, çocuklarını ihmalle ya da bunların tam tersi suçlamalarla karşı karşıya kalan babaların dünyasına kapsamlı bir bakışla yaklaşıyor.
Temel görevi aileyi doyurmak olan, çocukları üzerinde mutlak hâkimiyete sahip adamdan bir tür “yaşam koçu”na evrilen babaların hikâyesini anlatan Thomä, baba olmanın karmaşık dinamiklerini sergilerken romanlardan filmlere, popüler baba figürlerinden ’68’lilerin dünyasına, Sovyetler Birliği’ndeki aile anlayışından günümüz gençlerinin baba olmaya karşı isteksizliğine kadar uzanan geniş bir yelpazeyi gözler önüne seriyor.
1959’da Heidelberg’de doğdu. 2000’den beri St. Gallen Üniversitesi’nde felsefe profesörü olarak görev yapan Thomä, daha önce Özgür Berlin Radyosu’nda (Sender Freies Berlin) çalıştı. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Literaturen ve NZZ gibi yayın organlarında düzenli olarak yazıyor.
Kitabın Adı Babalar
Alt Başlık Modern Bir Kahramanlık Hikâyesi
Orijinal Adı Väter. Eine moderne Heldengeschichte
ISBN 9789750508585
Kapak Carrara, İtalya'da bulunan bir baba-oğul heykeli
Yayın No İletişim - 1560
Dizi Bugünün Kitapları - 124
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 351 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 287 gr
Perakende Satış Fiyatı 90,50 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2011
Yazar Dieter Thomä
Çeviren Fikret Doğan
Editör Merve Akbaş, Pınar Çelik
Yayın Sekreteri Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Ahmet Batmaz
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset