Müphem Bir Kadının Feminist Biyografi ile Kurgulanışı
Ayşe Leman Karaosmanoğlu
Bir Sefirenin Özel Arşivine Yolculuk

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kabuk değiştirdiği yıllarda bu değişimi en yakından gözlemleme imkânı bulmuş, hatta değişimin erkek figürleri arasında kendine yer açmayı başarmış bir kadın Ayşe Leman Karaosmanoğlu...

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kabuk değiştirdiği yıllarda bu değişimi en yakından gözlemleme imkânı bulmuş, hatta değişimin erkek figürleri arasında kendine yer açmayı başarmış bir kadın Ayşe Leman Karaosmanoğlu... Bir paşa kızı, siyasetçi kardeşi ve sefir eşi. Bahar Gökpınar, döneminin önemli siyasi figürlerinden biri olan yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eşi Leman Hanım’ın özel arşivini feminist biyografi kurgusuyla gün ışığına çıkarıyor. Biyografi yazımının sorunlarının ve biyograf ile nesnesi arasındaki karmaşık ilişkinin getirdiği engelleri gözettiği çalışmasını, nesnesinden yola çıkıp kendisine varan bir çizgide kurgulayarak, onu diğer biyografilerden farklı bir yere taşıyor. Leman Hanım’ın sosyal çevresinin yanı sıra Yakup Kadri ile olan ilişkisini de gerek fotoğraflar gerek mektuplar vasıtasıyla görünür kılan Gökpınar, feminist bakış açısını kaybetmeden bugüne kadar dillendirilmemiş bir yaşam hikâyesi anlatıyor. Hayatındaki önemli erkek figürler arasında çoğunlukla arka planda durmayı ve müphem kalmayı tercih eden, Yakup Kadri’nin “aziz rakibem” dediği bir kadını, geride bıraktığı mirası üzerinden anlamlandırmaya çalışıyor. Bunu yaparken Leman Hanım’ın sadece tarihsel bir özne olarak konumuna değil, kadın kimliğine de ışık tutuyor. Bu sayede Leman Hanım’ın doksan altı yıllık ömrüne sığdırdığı anılarını, özenle biriktirdiği mahreminde izleyerek, okura dönemin sosyo-kültürel tarihinden de önemli kareler aktarıyor.

1979’da İstanbul’da doğdu. 2000 senesinde İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Okulu’nda önlisansını bitirdikten sonra lisansını Yeditepe Üniversitesi’nde, yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, tarih alanında tamamladı. Tezgâhtarlıktan editörlüğe, fakülte sekreterliğinden çevirmenliğe kadar pek çok iş yaptı. Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Gökpınar, Bilkent Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı doktorası yapıyor. Hayat anlatısında metodolojik sorunlar, biyografik malzemenin kurgulanışı/tarihsel olarak algılanışı, feminist biyografi/tarihyazımı, özel arşivlerin ve resmî olmayan belgelerin sosyo-kültürel tarihyazımında etkili kullanımı ve edebiyatta erkeklik kurgusu ile ilgili çalışmalar yapıyor, yayımlıyor.
Üst Başlık Müphem Bir Kadının Feminist Biyografi ile Kurgulanışı
Kitabın Adı Ayşe Leman Karaosmanoğlu
Alt Başlık Bir Sefirenin Özel Arşivine Yolculuk
ISBN 9789750518065
Kapak Yakup Kadri Karaosmanoğlu Arşivi
Yayın No İletişim - 2196
Dizi Araştırma-İnceleme - 363
Alan Tarih
Sayfa 144 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 125 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,50 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2015
Yazar Bahar Gökpınar
Yayına Hazırlayan Ümran Özbalcı, Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Merve Öztürk
Dizin Gözde Kio
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset