Araftaki Ermenilerin Hikayesi
“Ne Hz. İsa’ya, ne de Hz. Muhammed’e yaranabildik”

Vercihan Ziflioğlu, “Ne Hz. İsa’ya ne Hz. Muhammed’e yaranabilen” araftaki hayatları anlatıyor. Saklanmanın, yüzleşmenin ve “açığa çıkmanın” deneyimleri…

“Meraklanıp büyüklerimize sorduğumuzda sağlıklı yanıt alamıyorduk... Asimile olmuşlardı, Kürt ve İslâm kültürünü benimsemişlerdi. Bizi de bu kültüre hapis ettiler… ‘Filla’ [Kürtçede Hıristiyan] olarak suçlanmamak için daha fazla camiye gidip ibadet ediyorduk. Ama yine de çevrenin gözünde ‘Mıslimeni’ydik... Bizim için şöyle söylerlerdi: ‘Mıslimeni’dir ama, onlarda yalan yok, iftira yok, hırsızlık yok, dolandırıcılık yok. Hepsi çalışkan ve zanaatkâr, sözlerinin eri.’ Önce kötü bir şeymiş gibi ‘Mıslimeni’ [Kürtçede dönme] diye vurgulayıp, sonra överlerdi.”

Şırnaklı “Aram”

Müslüman çoğunluğun içinde, yüz yıldır Müslüman gibi yaşayan Ermenilerin hikâyesi. Sünni bir Türk/Kürt gibi ya da Kürt/Alevi gibi… Bazısı, “gibi yaşamak”la kalmayıp, molla-müezzin olmuş, hacca gitmiş. Ama çoğunlukla yine de tam benimsenmemiş, yabancı görülmüşler. Bugün, Ermeni kimliklerine rücu edenler de, Hıristiyan Ermeniler tarafından kabul görmekle ilgili sıkıntı yaşıyorlar. “Her iki tarafın gözünde de dönme” sayılıyor onlar.

 

Vercihan Ziflioğlu, “Ne Hz. İsa’ya ne Hz. Muhammed’e yaranabilen” bu araftaki hayatları anlatıyor. Saklanmanın, yüzleşmenin ve “açığa çıkmanın” deneyimleri…

İstanbul’da doğdu. Özel Mıhitaryan Ermeni Okulu’nda orta eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. 1996-1998 yılları arasında İstanbul Ermeni toplumu yayın organlarından Marmara, Jamanag, Nor San gazetelerinde çalıştı. Agos gazetesinin ilk ekibinde yer aldı. 1998-2007 tarihleri arasında Hürriyet gazetesinde, 2007-2014 tarihleri arasındaysa Hürriyet Daily News’ta görev yaptı. Aralık 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında Al Jazeera Türk’te Türkiye’deki azınlıklar, etnik azınlıklar, Ermeni diasporası, Ortadoğu ve Kafkasya konuları üzerine uzman muhabir olarak çalıştı. Halen uluslararası bir basın kuruluşunda uzman muhabir olarak görev yapmaktadır.

2007 yılında İsveç Enstitüsü’nün düzenlediği dünya çapındaki gazetecilik yarışmasında dört haber dosyasıyla, 80 ülke arasında Türkiye’yi temsil ederek birincilik ödülünün sahibi oldu. 2008 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce “En İyi Haber” ödülüyle ödüllendirildi. 2012 yılındaysa yine Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından verilen “En İyi Röportaj” ödülünün sahibi oldu. Ermenice üç kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı Araftaki Ermenilerin Hikayesi
Alt Başlık “Ne Hz. İsa’ya, ne de Hz. Muhammed’e yaranabildik”
ISBN 9789750517952
Kapak Ahmet Abakay, annesi Hoşana’yla (Ahmet Abakay arşivi)
Arka Kapak Garod Sasunyan, oğlunu kilise kültürüyle buluştururken (Vercihan Ziflioğlu arşivi)
Yayın No İletişim - 2185
Dizi Bugünün Kitapları - 188
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 192 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 163 gr
Perakende Satış Fiyatı 57,00 TL
Baskı 3. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Temmuz 2015)
Yazar Vercihan Ziflioğlu
Yayına Hazırlayan Adem Erkoçak
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset