“O gün, Hamidiye Kız Lisesi'nin olduğu sokakta, bilaistisna herkes; fırıncı, bakkal, mantıcı, kedisiyle gezen şallı kadın, Hakk’ın rahmetine kavuşmayı bekleyen Şemsi Efendi, öğretmenler, bahçedeki çiçekler; Esengül Sokak, Seray Apartmanı’nın bacasından bir ateş topunun göğe yükseldiğini gördü. Ama kimse bu konuda konuşmadı. Konuşsaydı da, kimsenin kimseye inanmadığı bir dünyada, buna hiç kimse inanmazdı.”
“O gün, Hamidiye Kız Lisesi'nin olduğu sokakta, bilaistisna herkes; fırıncı, bakkal, mantıcı, kedisiyle gezen şallı kadın, Hakk’ın rahmetine kavuşmayı bekleyen Şemsi Efendi, öğretmenler, bahçedeki çiçekler; Esengül Sokak, Seray Apartmanı’nın bacasından bir ateş topunun göğe yükseldiğini gördü. Ama kimse bu konuda konuşmadı. Konuşsaydı da, kimsenin kimseye inanmadığı bir dünyada, buna hiç kimse inanmazdı.” Dillenip derdini anlatan anfiler... Ruhları taşıyan asansörler... Tesadüfler tanrısının marifetleri... Masum bakışlarına dayanamadığı bir çocuğu kaçıran taksi şoförü... Özlem Tansal’ın öyküleri, olaylara bakışımızı değiştirecek pencereler açıyor. “Özlem Tansal'ın hikâyeleri olaysız gelişen günümüz hikâyelerinden, hem bir olay üzerine kurulu yapıları hem de şaşırtıcı, daha doğrusu "epifanik" sonlarıyla ayrılıyor. Gerçekle kurmacanın iç içe geçtiği bu hikâyelerde, gündelik hayatın biteviyeliğinde sıkışıp kalmış birçok ayrıntının hayatımızı nasıl bir anda olağandışı kılabildiği çarpıcı bir biçimde yansıtılıyor. Özlem Tansal kısacık ama şiir tadında hikâyelerden oluşan bu ilk kitabı ile bizi kendi dünyasına çekmeyi başarıyor.” Prof. Dr. Nazan Aksoy
1967’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi’ni bitirdi. 10 yıl boyunca reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptı. Çeşitli edebiyat dergilerinde hikâyeleri yayımlandı. “Taksici, Anne ve Çocuk” adlı hikâye, 2005 Uçan Süpürge Kısa Film Yarışması’nda kazanan hikâyeler arasındaydı. Halen yürütmekte olduğu bir sinema filmi projesi var. 2006’da Eski Datça’da bir kafe açtı. Orada yazmayı seviyor. Hem İstanbul’da, hem Datça’da yaşıyor.
Kitabın Adı Anlam ve Gülendam
ISBN 9789750505997
Kapak Melih Özuysal, “Model”
Yayın No İletişim - 1320
Dizi Türkçe Edebiyat - 178
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 143 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 127 gr
Baskı 1. baskı - Temmuz 2008
Editör Belce Ünüvar, Ceren Kınık
Yazar Özlem Tansal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık
Kapak Resmi Melih Özuysal
Baskı ve Cilt Sena Ofset