Her türlü etnik, dinî, politik ve ulusal ayrılığı aşan, evrensel bir lezzet... Sütlü, karamelli, fındıklı, fıstıklı, bademli çikolatalar... Çikolatalı pastalar, kurabiyeler, dondurmalar, sütler, renk renk paket paket bonbonlar... Küçük büyük demeden milyarlarca insanı peşinden sürükleyen bu büyüleyici tat, çoğu kişi için “mutluluk” kelimesinin de içini dolduruyor.

Her türlü etnik, dinî, politik ve ulusal ayrılığı aşan, evrensel bir lezzet... Sütlü, karamelli, fındıklı, fıstıklı, bademli çikolatalar... Çikolatalı pastalar, kurabiyeler, dondurmalar, sütler, renk renk paket paket bonbonlar... Küçük büyük demeden milyarlarca insanı peşinden sürükleyen bu büyüleyici tat, çoğu kişi için “mutluluk” kelimesinin de içini dolduruyor. Oysa inanması zor gibi gelse de, çikolatayı hiç tatmamış olanlar da yaşıyor dünyada. Üstelik bizzat çikolatanın hammaddesi kakaoyu üreten insanlar. Carol Off, “dünyanın en baştan çıkarıcı lezzeti”nin karanlık yüzüne yaptığı yolculukta, çikolata pazarının görünmeyenlerini kuvvetli bir insani duyarlılık ve yapmacıklıktan uzak bir gerçeklikle aktarıyor. Fildişi Sahilleri, Belize gibi önde gelen kakao üreticisi ülkelerde yapılan mülakatlar; sektörün lider şirketlerinin ne pahasına olursa olsun çıkarlarını korumak için yaptıkları; çocuk işçiliğini ve sömürüyü ortaya çıkarmak isterken ortadan kaybolan insanlar; hayallerindeki bisikletin peşinde kelimenin bütün anlamlarıyla köle olan çocuklar... Acı Çikolata, kakao çekirdekleri toplayan parçalanmış ellerle, çikolata paketini rahat rahat açan eller arasındaki büyük uçurumun öyküsü, son yıllarda kaleme alınmış en ustaca araştırmalardan birisi...

Kanadalı araştırmacı gazeteci. 1980’li yılların başından itibaren CBC Televizyonu ve Radyosu için programlar hazırladı. Özellikle Ortadoğu, Balkanlar, Haiti gibi çatışmaların yaşandığı bölgelere giderek yaptığı haberlerle büyük ilgi ve beğeni topladı, The National dergisi için muhabirlik yaptı. Hazırladığı programlar ve yazdığı kitaplarla birçok ödül de kazanan Off, halen CBC Radyosu’na program hazırlamaya devam ediyor. Toronto’da yaşayan Off, ifade özgürlüğü için Kanadalı Gazeteciler Örgütü’nün de başkan yardımcısı.
Kitabın Adı Acı Çikolata
Alt Başlık Çikolatanın "Tatsız" Öyküsü
Orijinal Adı Bitter Chocolate: Investigating The Dark Side of the World’s Most Seductive Sweet
ISBN 9789750505980
Yayın No İletişim - 1319
Dizi Bugünün Kitapları - 113
Alan Tarih
Sayfa 335 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 277 gr
Baskı 1. baskı - Temmuz 2008
Editör Kıvanç Koçak
Yazar Carol Off
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Çeviren Gülgün Ogan Patterson
Baskı ve Cilt Sena Ofset